תוכן עניינים
צרו קשר לייעוץ או טיפול
התזונה משחקת תפקיד מכריע בהקלה על תסמיני אלרגיה ואף במניעת היווצרותן. ד"ר מאיר באבאיב מסביר אילו מזונות כדאי להעדיף ומאילו מומלץ להימנע על מנת לחזק את המערכת החיסונית שלכם ולהפחית סיכויים לתגובות אלרגיות. גלו טיפים מעשיים לשינויי תזונה פשוטים שיסייעו לכם להתגבר על אלרגיות ולשפר משמעותית את איכות החיים.
הטיפולים המובילים בקליניקה
צרו קשר לייעוץ או טיפול

תזונה למניעה וטיפול באלרגיות

תזונה ואורח חיים קשורים ל 80% מהמחלות שלנו, ולכן תזונה עשויה לעזור במניעה וטיפול באלרגיות. מערכת חיסון חזקה ובריאות מערכת העיכול הם גורמים מכריעים. האופן בו אנחנו נושמים, הקצב המטבולי בגופנו, הדרך שאנחנו אוכלים, איך אנחנו נחים… הכל חלק מהמצב הבריאותי שלנו. שיפור הגישה התזונתית שלנו היא מקום חשוב להתחיל בו כשאנו מעוניינים לשפר את מצב הבריאות שלנו. שפע של מזון מעובד מדי, הנאכל בדרך כלל בכמויות עודפות ונצרך מהר מדי, מהווים את מקורן של מרבית בעיות הבריאות. גם אם הגישה התזונתית שלכם תומכת במזון חי ובריא, אורח חיים של לחץ או צריכה עודפת של מזון מסוג מסוים יכולים לגרום למחלות הקשורות לתזונה. ההשלכות של מצבים כאלו הן לעתים קרובות אלרגיות למזון או אי סבילות לסוגי מזונות מסוימים. יש הרבה בלבול ואי הבנה בנושאים אלו אך המאמר שלפניכם בא לשפוך מעט אור בנושא הנחיות תזונה למצבי אלרגיה ורגישות למזון.

 

מהי אלרגיה למזון ומדוע היא מופיעה?

אלרגיה מתרחשת כשהגוף מגיב לחומר מסוים כאילו היה פולש זר, כמו חיידק או נגיף. חומר שמייצר תגובה חיסונית נקרא בשפה מקצועית אלרגן. אולם כאשר החומר הוא מזון או משקה רגיל, זהו מקרה של הזעקת שווא.

אלרגיה למזון מתרחשת כאשר מערכת החיסון מגיבה למזון על ידי יצירת נוגדנים בגופנו. כאשר אוכלים את אותו אוכל שוב, נוגדנים אלה מסמנים למערכת החיסון לשחרר כמויות אדירות של כימיקלים, כולל היסטמין, שמעוררים מפל של תסמינים אלרגיים הכוללים אסטמה, פריחות בעור, שינויים במצב הרוח, כאבי ראש ודפיקות לב. תסמינים חריפים אלו מופיעים בדרך כלל דקות לאחר נטילת המזון.

אם זה היה וירוס, מערכת החיסון יכולה לרוב להילחם בפולש בתוך מספר ימים. אך כאשר יש תגובה למשהו שנאכל לעתים קרובות (או למשהו בלתי נמנע בסביבה), המערכת החיסונית מופעלת כל הזמן בתגובה לחשיפה לאותו אלרגן. זה מכלה את משאבי המערכת החיסונית וכתוצאה מכך – גם את חומרי התזונה שגופכם זקוק להם כדי לתפקד כראוי. במצב כזה כשמגיע נגיף אמיתי, לגוף המוחלש כבר אין את מה שהוא צריך כדי להילחם. אחת ההשפעות לטווח הארוך של אלרגיות היא מערכת חיסון מוחלשת, וכתוצאה מכך – גוף פגיע להצטננות, דלקות או זיהומים אחרים.

 

מה ההבדל בין אלרגיה ורגישות למזון?

תסמינים של חוסר סבילות למזון או רגישות למזון, יכולים להופיע שעות עד ימים לאחר נטילת המזון ונקראים "תגובות מאוחרות". אי סבילות למזון קשורה לעיכול לא יעיל ולחוסר באנזימים. לדוגמא, אדם עם אי סבילות ללקטוז (סוכר חלב) חסר אנזים (לקטאז) הדרוש לעיכול סוכר החלב. כאשר האדם אוכל מוצרי חלב, מופיעים תסמינים כמו גזים, נפיחות, התכווצויות בטן וכאבים. מכיוון שלעתים קרובות מופיעים תסמינים אלו שעות עד ימים לאחר מכן, הם יכולים להיות קשים לקישור למזון המסוים שמעורר אותם. אלרגיה אמיתית למזון שונה מרגישות או חוסר סבילות למזון. כאשר חולה מפתח תגובה אלרגית או הלם אנפילקטי לאחר חשיפה לחומר מסוים, מדובר באלרגיה אמיתית. זה מערב את מערכת החיסון ויכול להיות מסכן חיים.

 

אילו מזונות עשויים לגרום לתגובה אלרגית?

למרות שידוע כי אדם יכול להיות אלרגי או רגיש לכל מזון, שמונת המזונות הבאים אחראים ל – 90 אחוז מכלל התגובות האלרגיות למזון: חלב, ביצים, בוטנים, אגוזים כמו קשיו, דגים, רכיכות, סויה וחיטה.

 

מה עושים אם סובלים מאלרגיה למזון?

אם אתם סובלים מאלרגיה למזון יש הרבה דברים שניתן לעשות.
תזונה נטולת מזונות פוגעניים, יחד עם תוספי תזונה טבעיים, אנזימים, פורמולות צמחיות ותרופות הומאופתיות, יכולה להועיל מאוד לאנשים הסובלים מאלרגיות למזון וגם אי סבילות למזונות שונים. נורמליזציה של תפקוד העיכול וריפוי רירית מעיים פגומה יתרמו רבות לחיסול תגובות מזון שליליות וכך גם חיזוק מערכת החיסון.

טיפול באנזימים ממקור צמחי כתוסף תזונתי, התגלה ככוח ריפוי עיקרי במצבים כרוניים רבים, כולל אלרגיה למזון. תפקיד אחד של אנזימים צמחיים משלימים הוא לעזור להבטיח עיכול תקין של המזון. טיפול באנזים תזונתי יעיל במיוחד במלחמה באלרגיות מכיוון שהאנזימים מפרקים את האלרגנים לחלבון, ובכך מפחיתים תגובות אלרגיות ומשחררים מוצרים דלקתיים כמו היסטמין מהתאים.

יתרה מכך, למאכלים נפוצים רבים יש תכונות שמחזקות את המערכת החיסונית, כאשר הם נצרכים באופן קבוע בכמויות מספיקות, למשל:

  • ירקות מצליבים – בני משפחת ירק זו הכוללים ברוקולי, כרובית, כרוב, כרוב ניצנים ולפת, שעשירים בבטא קרוטן ומגנים על ריריות, בעיקר בתוך הריאות ודרכי המעי, מפני סרטן ונזק רדיקלים חופשיים.
  • שום – זהו ככל הנראה המזון הקסום החשוב ביותר בתפריט של אמא טבע. יש לו ספקטרום רחב יותר של פעילות אנטיביוטית מאשר פניצילין, מעכב נגיפים רבים ומסייע במניעת סרטן. יעיל ביותר כאשר הוא נצרך במצבו הגולמי.
  • אצות – אצות ים ידועות כמורידות את רמת הכולסטרול בדם, מנטרלות רעילות ומשפרות את החסינות הכללית.
  • שקדים טבעיים – שקדים הם אחד המקורות הטבעיים הטובים ביותר לחומצות אמינו חיוניות וחומצות שומן חיוניות, אשר נדרשים לחסינות מיטבית.

בקליניקה של ד"ר מאיר באבאיב אנו מאמינים כי עור בריא וזוהר מגיע הן מבפנים והן מבחוץ. תזונה נכונה, אורח חיים בריא ושמירה על העור הם צעדים הכרחיים להבטחת בריאות ויופי אופטימליים. בנוסף, כשמדובר בטיפול בבעיות עור כגון אלרגיות, פריחות ועוד – הידע המקצועי והמומחיות של דרמטולוג כמונו הכרחיים.

אנו מזמינים אתכם לייעוץ ראשוני על מנת לבדוק יחד מהי תוכנית הטיפול האישית המתאימה לכם להשגת עור בריא וזוהר הן באמצעים טבעיים והן בעזרת טכנולוגיות מתקדמות.

×

שיחת ווטסאפ

ברוכים הבאים לקליניקה בהובלת ד"ר מאיר באבאיב,
מומחה לדרמטולוגיה מתקדמת והצרת היקפים ללא ניתוח.

לפרטים ותיאום תור