תוכן עניינים
צרו קשר לייעוץ או טיפול
ד"ר מאיר הוא המומחה לפנות אליו במקרה של רוזציאה - מחלת עור כרונית שגורמת לאדמומיות, גירודים ותחושת צריבה בעור. צרו קשר 👆
הטיפולים המובילים בקליניקה
צרו קשר לייעוץ או טיפול

רוזציאה (וָרֶדֶת; אנגלית: Rosacea)

תוכן עניינים

מידע וטיפול עם ד"ר מאיר באבאיב

רוזציאה הינה מחלת עור כרונית אך ניתנת לטיפול, המשפיעה בעיקר על מרכז הפנים. מחלה זו מתאפיינת בתקופות התלקחות ונסיגה ויכולה להשפיע על איכות החיים של החולים. ד"ר מאיר באבאיב, מומחה לאסתטיקה רפואית, מציע טיפולים מתקדמים להתמודדות עם רוזציאה.

רוזציאה היא מחלת עור כרונית המתאפיינת באדמומיות מתמשכת, כלי דם מורחבים, פצעונים ולעיתים עיבוי העור, בעיקר באזור הפנים. המחלה נפוצה יותר בנשים ובאנשים עם עור בהיר, ולעיתים מלווה בתחושת צריבה או גרד. הטיפול כולל שימוש בתרופות אנטיביוטיות מקומיות או פומיות, ג'לים להקטנת האדמומיות וטיפולי לייזר להקטנת כלי הדם המורחבים. פנייה לרופא עור לאבחון מדויק ולהתאמת תוכנית טיפול אישית תסייע בשליטה בתסמינים ושיפור מראה העור.

תסמינים והופעת המחלה

בדרך כלל מתחילה אחרי גיל 30, רוזציאה מתבטאת באדמומיות על הלחיים, האף, הסנטר או המצח. הסימנים עשויים להופיע ולהיעלם לסירוגין, אך עם הזמן האדמומיות לרוב הופכת עזה ועקשנית יותר. בנוסף, כלי דם נראים לעין ונגעים דלקתיים יכולים להתפתח, ובמקרים קשים, האף עלול להתנפח ולהפוך גושי בשל רקמה עודפת. רוזציאה אוקולרית משפיעה על העיניים, עם גירוי, מראה מימי או עיניים אדומות, ומשפיעה על עד 50 אחוז מהחולים.

אבחנה וסימנים עיקריים

האבחנה של רוזציאה דורשת לפחות סימן אבחנתי אחד (אדמומיות עיקשת או העבת העור) או שני סימנים עיקריים (סומקנות, פצעונים ופצעים, כלי דם נראים לעין, גירוי בעיניים). סימנים משניים כמו צריבה או עקצוץ, נפיחות ויובש גם הם נפוצים. ההתגלמות של רוזציאה משתנה מאוד בין אנשים.

גורמים והתפתחות המחלה

הסיבה המדויקת לרוזציאה אינה ידועה, ואין תרופה למחלה. מחקרים עדכניים הצביעו על כך שהאדמומיות הפנימית עלולה להתחיל תהליך דלקתי שמעורר ויסות נוירו-וסקולרי לא תקין ומערכת החיסון המולדת. האקרית המיקרוסקופית דמודקס פוליקולורום והוואריאנטים הגנטיים הוצעו כמשתתפים פוטנציאליים. רוזציאה גם קושרה למגוון מחלות מערכתיות חמורות, מה שמרמז שהיא עשויה להיות ביטוי של דלקת מערכתית.

אפשרויות טיפול

הטיפול ברוזציאה הוא אינדיבידואלי מאוד, מכיוון שהתסמינים משתנים מאוד בין מטופלים. האופציות כוללות תרופות פומיות ומקומיות לטיפול בתסמינים שונים, מקורות לייזר או אור פולסי אינטנסיבי לכלי דם נראים לעין או עיוות אפי, ותרופות נוגדות דלקת לרוזציאה אוקולרית.

הבטחה ששגרות הטיפוח של העור תואמות לרוזציאה היא קריטית. הפעולות המומלצות כוללות שימוש במוצרי ניקוי עדינים ולא שוחקים, מריחת קרם הגנה עם SPF 30 או יותר, והימנעות ממוצרים שגורמים לגירוי או אדמומיות נוספת. איפור ירוק או בסיסים בגוון ירוק יכולים לעזור להסתיר את השפעות הרוזציאה.

ניהול אורח חיים

מעבר לטיפול הרפואי, ניהול אפקטיבי של רוזציאה כולל זיהוי והימנעות מגורמי סיכון באורח החיים ובסביבה שיכולים להוביל להתלקחויות. תהליך זה הוא אישי מאוד, מאחר שגורמי הסיכון יכולים להשתנות מאוד מאדם לאדם.

שכיחות ואוכלוסיית היעד

רוזציאה משפיעה על יותר מ-14 מיליון אנשים בארה"ב. היא נראית בעיקר אצל אנשים בעלי עור בהיר, נשים, ואלה עם היסטוריה משפחתית של המצב. התסמינים בדרך כלל מתבטאים אחרי גיל 30, למרות שהמצב נדיר אצל ילדים ומתבגרים. מחקרים מצביעים על כך שגברים ואלה ששויכו למין זכר בלידה עלולים לחוות תסמינים חמורים יותר בשל טיפול מאוחר.

רוזציאה היא מחלה מגוונת ומשתנה מאוד בין אנשים, אך עם טיפול נכון וניהול אורח חיים מתאים, ניתן לשלוט בתסמינים ולשפר את איכות החיים. ד"ר מאיר באבאיב מציע טיפולים מתקדמים וייעוץ אישי להתמודדות עם רוזציאה.

מחקרים גנטיים

נערכים מחקרים רבים כדי לבדוק אם ישנה רגישות גנטית לפתח רוזציאה. זוהו כבר מספר וריאנטים גנטיים הקשורים לסיכון מוגבר, אך הקשר המדויק עדיין לא ברור. ייתכן שמספר גנים תורמים יחדיו לנטייה לפתח את המחלה.

קשר למחלות אחרות

קיים קשר בין רוזציאה לבין מספר מצבים רפואיים נוספים, כמו מחלות לב, סוכרת, דיכאון וחרדה. לא ברור אם מדובר בקשר סיבתי או מקרי. מחקרים בודקים את האפשרות שיש מנגנון דלקתי משותף. 

השלכות נפשיות וחברתיות

לרוזציאה יכולות להיות השפעות משמעותיות על הבריאות הנפשית והרווחה הכללית של המטופלים. חשוב לתת מענה לקשיים האלה. גם בני המשפחה ובני הזוג עלולים להיפגע.

גישות טיפול חדשניות

מלבד הטיפולים המקובלים, נבדקות גישות חדשות כמו טיפול אימונולוגי (מערכת החיסון), טיפול בתאי גזע ועוד. המחקר בתחום זה מבטיח אך עדיין בחיתוליו.

האם קיים מניעה לרוזציאה? 

עדיין אין דרך יעילה למנוע לגמרי הופעת רוזציאה, אך אפשר לנסות להפחית גורמי סיכון ידועים. כמו כן, איתור וטיפול מוקדמים עשויים למנוע החמרה.

ההבדלים בין אקנה לרוזציאה

רוזצאהאקנה
גורמיםלא ידוע בוודאות, כנראה שילוב של גורמים: וסקולריים, חיסוניים, נוירולוגיים, תורשתייםהורמונליים (שינויים בהתבגרות או במהלך מחזור הביוץ), ייצור יתר של שומן בעור, חיידקים, תזונה
מראה חיצוניאדמומיות, כלי דם מורחבים, פצעונים דמויי אקנה, עיוות האף במקרים קשיםנגעים (פצעי בגרות): נקודות שחורות, פצעונים, ציסטות
אזור מושפע בפניםאף, לחיים, מצח וסנטרמצח, אף ולחיים בעיקר
טיפוליםתכשירים מקומיים ופומיים, לייזר לכלי דם, שינויי אורח חיים, ניתוח לעתיםתכשירים מקומיים (קרמים, ג'לים, מרססים), אנטיביוטיקה, טיפול הורמונלי
גילאים קלאסיים להופעהבדרך כלל לאחר גיל 30בדרך כלל גיל ההתבגרות - תחילת שנות העשרה ואילך

כפי שאפשר לראות, יש הבדל ברור בטווח הגילאים שבהם שתי המחלות מופיעות לרוב. אקנה קשורה יותר לגיל ההתבגרות ותנודות הורמונליות, ואילו רוזציאה מופיעה בגיל מבוגר יותר בדרך כלל. שתי המחלות משפיעות על אזור הפנים אבל נבדלות במהותן ובסיבות שלהן. חשוב לאבחן ביניהן כראוי כדי לטפל נכון. 

רפואה משולבת כוללת

  • תרופות מקומיות ופומיות 
  • טיפולי לייזר לכלי דם בולטים
  • שינויים באורח החיים והרגלי הטיפוח של העור
  • ניתוח במקרים קיצוניים של עיוות האף

בנוסף חשוב לזהות ולהימנע מגורמים סביבתיים המחמירים את המחלה כמו חשיפה לשמש, מזג אוויר קיצוני, אכילת מזונות מסוימים ועוד. אם נוקטים בגישה טיפולית כוללנית ועקבית המשלבת את כל האמצעים הללו, בהחלט ניתן לשמור על איכות חיים טובה ולמזער את ההשפעה של רוזציאה על היומיום.

המחיר של טיפולי לייזר לרוזציאה משתנה בהתאם

סוג הלייזר – ישנם לייזרים שונים המשמשים לטיפול ברוזציאה, כאשר הנפוצים הם לייזר צבעוני פולסי ולייזר יגר. לכל טכנולוגיה מחיר שונה.

היקף הטיפול הנדרש – ככל שיש צורך בטיפול בשטח גדול יותר בפנים או מספר רב יותר של כלי דם, כך עולה המחיר. 

מספר הטיפולים – בדרך כלל נדרשים בין 3 ל-5 טיפולי לייזר ברוזציאה, בהפרש של מספר שבועות ביניהם.

  • טיפול לייזר אחד עולה בין 1,000 ל-1,500 ש"ח.
  • סדרת טיפולים מלאה עולה בין 3,000 ל-7,000 ש"ח, בהתאם להיקף ולטכנולוגיה.

יש לבדוק עם הרופא המטפל מהו הפתרון המומלץ עבור כל מקרה לגופו, ולקבל הצעת מחיר מפורטת שתתאים לצרכים הספציפיים. 

האם הזרקת גז פחמן דו חמצני – קרבוקסיטרפיה עוזרת לרוזצאה?

קיימים מחקרים בודדים על שימוש בטכניקת ההזרקה של פחמן דו-חמצני (קרבוקסיתרפיה) לטיפול ברוזציאה, אבל הראיות ליעילותה עדיין מוגבלות. בהזרקת פחמן דו-חמצני משתמשים בלחץ גבוה כדי להחדיר בועות קטנטנות של הגז לעומק העור. כתוצאה מכך נוצר גירוי מכוון של תאי העור, שמוביל לייצור קולגן חדש באזורים המושפעים. 

בתאוריה, הזרקת פחמן דו-חמצני אמורה לעזור בטיפול ברוזציאה על ידי:

  • הפחתת האדמומיות ודלקת בעור
  • שיפור טקסטורת העור והופעתו
  • כיווץ כלי דם מורחבים הגורמים לנגעים

אולם בפועל, מחקר שפורסם בשנת 2022 מצא כי לטיפול זה יעילות מוגבלת בלבד ברוזציאה. הוא עלול אף לגרום לפגיעה במחסום העור ולהחריף דלקות קיימות.‏ לפיכך, המומחים ממליצים לנקוט משנה זהירות לגבי שיטה זו ולהעדיף קודם טיפולים אחרים שיעילותם הוכחה, כגון תרופות מקומיות, לייזר ועוד. יש לשקול הזרקת CO2 לרוזציאה רק אם שאר האפשרויות מוצו ותחת הדרכה רפואית הדוקה.

מאילו תכשירים קוסמטיים צריך להימנע כדי לא להחמיר רוזציאה?

כדי לא להחמיר רוזציאה, מומלץ להימנע מתכשירי קוסמטיקה העלולים לגרום לגירוי, יובש או דלקת בעור הפנים. באופן כללי, יש להימנע ממוצרים המכילים את המרכיבים הבאים:

✗ בושם – עלול לגרום לתגובות אלרגיות ולהאדים את העור.

✗ כוהל (אלכוהול) – מגרה ומתיז את העור.

✗ חומרים משחיקים או פילינג כימי – פוגעים במחסום העור ומאדימים. 

✗ שמנים מינרליים – סותמים את הנקבוביות וגורמים לנגעים.

כדאי לבחור מוצרים לעור רגיש הנושאים תו תקן ושמיועדים לטיפול ברוזציאה. עדיף להימנע ממותגים שזוהו אישית כמגרים. לפני תחילת שימוש בתכשיר חדש מומלץ לבצע בדיקת רגישות קטנה באזור מצומצם, כדי לוודא שאינו גורם להחמרה. אם קיים חשד להחמרת הרוזציאה ממוצר מסוים, יש להפסיק את השימוש בו ולפנות לייעוץ רפואי. שמירה על היגיינה נכונה של העור ומניעת גירויים מיותרים הם המפתח לניהול מוצלח של המחלה.

איזה מזון מחמיר בוודאות רוזציאה?

אין מזון ספציפי אחד שידוע בוודאות שהוא מחמיר רוזציאה אצל כלל האוכלוסייה. עם זאת, ישנם מזונות שדווח על ידי חלק מהסובלים מרוזציאה כמחמירים את התסמינים אצלם. הנפוצים שבהם:

👈 אלכוהול – יין, בירה ומשקאות חריפים אחרים עלולים להוביל להאדמה והתלקחויות אצל חלק מהחולים.

👈 מזונות חריפים – צ'ילי, פלפל שחור, קארי ותבלינים אחרים יכולים לגרום להחמרה אצל רגישים. 

👈 שוקולד וקפאין – דווחו כמחמירים את האדמומיות וכאלרגנים אפשריים.

👈 מוצרי חלב – בעיקר גבינות מלוחות ושמנות, נקשרו גם הן עם החמרת תסמינים.

חשוב לציין שהתגובה למזונות היא אישית מאוד ויכולה להשתנות מאדם לאדם. מומלץ לנהל יומן מזון ותסמינים על מנת לאתר את הטריגרים האישיים של כל חולה.

האם יכולה להיות רוזציאה אצל ילדים?

כן, אך רוזציאה אצל ילדים נדירה יחסית. רוב המקרים מתפתחים אצל מבוגרים. על פי הערכות, פחות מאחוז אחד מהילדים סובלים מרוזציאה. המקרים בקרב ילדים לרוב מאובחנים בגיל ההתבגרות, בעיקר אצל בנות בשנות העשרה.

למרות שהגורמים המדויקים אינם ידועים, מאמינים שגם אצל ילדים יש מעורבות של המערכת החיסונית וכלי הדם בהתפתחות המחלה. גורמי סיכון אפשריים הם היסטוריה משפחתית של רוזציאה ורגישות גנטית.

התסמינים של רוזציאה בקרב ילדים דומים לאלה של מבוגרים – אדמומיות, נפיחות, דלקת ועוד. עם זאת, ההתפתחות של המחלה בדרך כלל איטית וקלה יותר מאשר בבגרות.

הטיפול בילדים זהה בדרך כלל לזה של מבוגרים, עם דגש מיוחד על שימוש בתכשירים עדינים וזהירים יותר שלא יגרמו לתופעות לוואי.

מומלץ מאוד לאבחן ולטפל ברוזציאה אצל ילדים בשלב מוקדם ככל האפשר, על מנת להקל על התסמינים ולשפר את איכות החיים.

רוזציאה בהיריון

במהלך ההריון ישנן השפעות הורמונליות ופיזיולוגיות משמעותיות על גוף האישה, שיכולות להשפיע גם על מחלות קיימות כמו רוזציאה. אצל רוב הנשים הרוזציאה מחמירה בתקופת ההריון. על פי מחקרים, כ-60% מהנשים חוות החמרה בתסמינים במהלך ההריון, בעוד שרק כ-15% חוות שיפור.

הסיבות העיקריות להחמרת הרוזציאה בהריון הן:

✅ עלייה ברמת אסטרוגן ופרוגסטרון 

✅ שינויים במערכת החיסון 

✅ עלייה בזרימת הדם ולחץ הדם

✅ שינויים הורמונליים לאחר הלידה

הטיפול ברוזציאה בעת ההיריון מחייב זהירות רבה והתאמה אישית, מכיוון שחלק מהתרופות עלולות להיות מזיקות. מומלץ מאוד להתייעץ הן עם רופא עור והן עם רופא נשים לפני ובמהלך הטיפול בהיריון, על מנת למצוא את האיזון הנכון והבטוח ביותר עבור כל אישה.

מהם התסמינים של רוזציאה?

תסמינים עיקריים

מה זה רוזציאה – התסמינים של רוזציאה כוללים גירוי בעיניים, תחושת צריבה או עקצוץ, מראה יבש של עור הפנים המרכזי, פצעונים אדומים מוגבהים, העבת העור ונפיחות. במקרים קשים, אם לא מטופלים, התסמינים יכולים להוביל לנזק בקרנית ואיבוד ראייה. תחושת צריבה או עקצוץ עלולה להופיע על הפנים, בליווי גירוד או תחושת מתיחות. עור הפנים המרכזי עלול להיראות גס ויבש מאוד.

גורמים אפשריים לרוזציאה

בעוד שהגורם לרוזציאה אינו ידוע בוודאות, מאמינים שהוא קשור למערכת כלי הדם, החיסון או העצבים. גורמים כמו שפע יתר של אקריות עור (דמודקס), זיהום חיידק ה. פילורי, ותפקוד לקוי של החלבון קתליצידין, שמגן על העור מזיהום, נחשבים כתורמים פוטנציאליים. סוגים מסוימים של רוזציאה עשויים לנבוע מתגובה אוטואימונית של מערכת החיסון, במיוחד נגד חיידקים מסוימים כמו בצילוס אולרוניוס. מקרים אחרים עלולים להיות מופעלים על ידי שינויים סביבתיים כמו חשיפה לאור שמש או תנודות בטמפרטורה.

אבחנה

האבחנה כרוכה בבדיקה מקיפה של סימנים ותסמינים וסקירת היסטוריה רפואית. אין בדיקה ספציפית לרוזציאה, אך לרוב מתייעצים עם רופא עור, המתמחה במחלות עור, לצורך אבחנה.

טיפול ברוזציאה

הטיפול ברוזציאה מתמקד בהקלה או הפחתה של התסמינים ומניעת הידרדרותם. האופציות כוללות תרופות, טיפולי לייזר לכלי דם נראים לעין, וניתוחים למקרים קשים כמו עיוות אפי. הטיפול משתנה עבור כל אדם בהתאם לתסמינים הספציפיים שלו וחומרת המצב.

תזונה והשפעתה

ישנם מזונות מסוימים, במיוחד חריפים, שיכולים להפעיל תסמיני רוזציאה. לכל אדם שאובחן עם המצב ישנם גורמי סיכון ייחודיים לו, כך שחיוני לזהות ולהימנע מגורמי הסיכון האישיים כדי למנוע התלקחויות. חשיפה לשמש גם יכולה להפעיל תסמיני רוזציאה, ונזקי שמש יכולים להקשות על ריפוי העור לאחר התלקחות. שימוש יומי בקרם הגנה ולבישת ביגוד מגן נגד קרינת UV יכולים לסייע במזעור סיכון זה.

רוזציאה כמחלה כרונית

רוזציאה היא מצב כרוני, כלומר התסמינים יכולים להופיע ולהיעלם באופן בלתי צפוי. היא בדרך כלל חסרת נזק, גורמת רק לאי נוחות בעור ולשינויים במראה. עם זאת, מקרים קשים ושאינם מטופלים עלולים להוביל לעיוות עור, לרוב משפיע על האף. רבים מוצאים הקלה מתסמינים קלים עם תרופות שהומלצו או קרמים, ג'לים או לושנים ללא מרשם.

ניהול קוסמטי

מבחינת ניהול קוסמטי, מוצרי איפור ללא מרשם יכולים לעזור לכסות את השפעות הרוזציאה. בסיסי לחות ירוקים יכולים למזער אדמומיות, ומייבשי או יסודות שמתאימים לגוון העור יכולים לשמש. אבקות מינרליות ומוצרים ללא בושם או לעור רגיש מומלצים כדי להפחית גירוי. קרם הגנה גם הוא חיוני כדי להגן על העור מקרני UV של השמש, שיכולות להפעיל תסמיני רוזציאה.

השפעות נפשיות

רוזציאה יכולה גם להשפיע על מצב הרוח והביטחון העצמי של החולים. השינויים במראה הפנים יכולים להיות מביכים ולפגוע בדימוי העצמי. חשוב לתת מענה נפשי ורגשי לחולים, בנוסף לטיפול הרפואי.

טיפולים טבעיים

ישנן גם טכניקות טיפול טבעיות שאפשר לנסות, כמו שימוש בשמנים אתריים מסוימים, תמציות צמחים, ושינויים תזונתיים. עדיין מומלץ מאוד להיוועץ עם רופא עור לפני ניסיון טיפולים אלטרנטיביים.

באופן כללי, חשוב לזכור שרוזציאה היא מצב כרוני שדורש מעקב וטיפול לאורך זמן. ניתן לשלוט בתסמינים בהצלחה אם עוקבים אחר ההמלצות ומזהים מוקדם את גורמי הסיכון האישיים. תמיכה נפשית וקבלה עצמית גם ממלאים תפקיד חשוב בהתמודדות עם המצב.

 
 
×

שיחת ווטסאפ

ברוכים הבאים לקליניקה בהובלת ד"ר מאיר באבאיב,
מומחה לדרמטולוגיה מתקדמת והצרת היקפים ללא ניתוח.

לפרטים ותיאום תור