תוכן עניינים
צרו קשר לייעוץ או טיפול
רוצים לשמור על מראה צעיר ורענן לאורך זמן? ד"ר מאיר באבאיב, מומחה לרפואה אסתטית, מציע טיפולים אסתטיים מתקדמים בהתאמה אישית לפי אבחון מדויק של הפנים. גלו עוד! 👆
הטיפולים המובילים בקליניקה
צרו קשר לייעוץ או טיפול

טיפולים אסתטיים לפי אבחון הפנים

כדי לבצע טיפול אסתטי בצורה הכי טובה אנחנו צריכים להעריך מספר דברים

  • מבנה הפנים
  • סוג העור
  • סוג ההזדקנות של העור

כדאי לברר בצורה מפורטת את הרקע הרפואי ועל סמך כל זה לבחור את השיטה הכי טובה והכי יעילה לשיפור מראה הפנים. בטיפולי הפנים מאוד חשוב לדעת האם היו זיהומים בעבר,  האם המטופל עבר טיפולים באזור השיניים, היסטריה של ניתוחים כלשהם באזור הפנים, האם קיימים שתלים בפנים. 
כמו כן חשוב לדעת על הטיפולים האסתטיים שנעשו בעבר והתגובה אליהם כי זה יעזור לנו להימנע מטיפולים שלא עזרו ולהימנע מטיפולים שגרמו לתופעות לוואי. העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף האדם מועבר ומכסה שטח בין 1.5 לשני מטר רבוע. האזורים החשופים לשמש בעור הם: הפנים , הצוואר, המחשוף והידיים. אזורים אלה מראים בצורה הכי בולטת את כל סימני ההזדקנות , גם הזדקנות כתוצאה מחשיפה לשמש וגם הזדקנות הקשורה לגיל. 

רקע על חומצה היאלורונית

חומר המילוי העיקרי ברפואה אסתטית חומצה היאלורונית. הוא חייב להיות דווקא סינטטי. ניסו להשתמש בחומרים ביולוגים ממקור חי של חומצה היאלורונית, אך זנחו אותם כי היו מקבלים תגובות אלרגיות רבות. חומצה היאלורונית היא המרכיב העיקרי במטריקס חוץ תאי. בגוף חומצה היאלורונית מיוצרת על ידי תאי עור שונים גם על ידי קרטינוציטים שהם התאים של השכבה השטחית וגם על ידי הפיברובלסטים בשכבת הדרמיס שהם השכבה האמצעית של העור.
כל עשר שנים אנחנו מאבדים 6% מהחומצה ההיאלורונית האנדוגנית שמיוצרת על ידי הגוף.
ככל שהגוף מזדקן, המבנה של חומצה היאלורונית משתנה. השרשראות של חומצה היאלורונית נעשות יותר קצרות, יכולת ספיחת המים יורדת ויכולת יצירת נפח יורדת. זה מביא להידקקות של שכבת הדרמיס ולעור דק יותר. חומצה היאלורונית המשמשת לצורכי מילוי היא בעלת מבנה מולקולרי צפוף מאוד עם קשרי הצלבה שיוצרים מבנה מרחבי שסוגר את החומר בפני עירבוב עם הסביבה. 
מבנה מולקולרי סגור זה הופך את החומר ליותר עמיד בפני תהליכי פירוק של אנזימים שקיימים בתוך הגוף כמו היאלורונידאז וגם קולגנאז. 

סוגי טיפולים ברפואה האסתטית

הרפואה האסתטית מתרכזת בטיפול באספקטים שונים של העור. המזותרפיה תפקידה לשפר את איכות העור ולמלא אותה בויטמינים ולחות.  הבוטוקס תפקידו לשחרר את השרירים שיוצרים את הקמטים ואת השרירים שמושכים את הפנים לכיוון מטה. כאשר השרירים האלה פועלים פחות אז השרירים הפועלים מעלה תופסים פיקוד ומרימים את הפנים למעלה. חומרי המילוי ובראשם חומצה היאלורונית שתפקידה העיקרי הוא החזרת נפח ובמידה מסוימת גם מתיחה. הייחודיות של חומרי המילוי היא שמייד לאחר ההזרקה התוצאה נראית לעין ואפשר להעריך אותה. זה מאפשר למלא נפחים חסרים באופן מיידי ולגרום להתרגשות אצל המטופלת שרואה את התוצאה מיידית במראה. המטרה של חומרי מילוי היא בעיקר לתקן את ביטוי ההזדקנות כלומר למלא קמטים וקפלים, למלא אזורים עם נפח חסר וזה קורה בעיקר בקבוצות הגיל המבוגרות יותר אחרי גיל 45 . אך יחד עם זאת יש תפקיד לחומצות היאלורוניות גם בגילאים הצעירים יותר למשל הגדלה ושינוי צורה של השפתיים , הלסת והלחיים. 

מה בודקים בזמן האבחון?

הרגשות שלנו גורמים להפעלה של שרירים,  במיוחד שרירי ההבעה. הפעלה תמידית זו משאירה את העקבות שלהם על העור בצורה של קמטים. גם כשאנחנו מחייכים וצוחקים או כועסים או פוחדים אנחנו מפעילים קבוצות שונות של שרירים שמשנות את ההבעה וזה משאיר וסימנים בסופו של דבר אחרי התכווצויות חוזרות ונשנות. הדבר הראשון שעושים בהערכה של סוגי ההזדקנות- מעריכים את מידת התנועתיות של שרירי ההבעה ואת מידת העקבות או עומק הקמטים שתנועות הבעה אלה ישאירו. הדבר השני שעושים בהערכה של הפנים הוא הנפח הכללי והעובי הכללי של העור וספציפית אזורי איבוד נפח במקומות מסוימים כמו ירידה של מדורי השומן מכיוון הלחיים לכיוון מטה, ירידה בנפח הרקות וירידה בנפח השפתיים. 

החלק הנוסף בהערכה של סימני הזדקנות ולהסתכל על העור עצמו ולראות את הביטויים והשינויים שיש על העור עצמו למשל הופעת נימים מורחבים הופעת פיגמנטציה הופעת קילופי עור ונזקים טרום סרטניים.

קמטי הבעה המופיעים כבר בגיל צעיר

זאת תמונה של גבר צעיר עם שרירי הבעה פעילים מאוד זה גבר בגיל 25 אבל כבר עכשיו ניתן לנבא שיהיו לו קמטים בצידי העיניים בין הגבות ובמצח כי אל האזורים שבהם מתכווצים שרירי ההבעה וכבר בגיל 25 מתחילים ליצור קמטים

אם נתחיל טיפול בוטוקס כבר בגיל 25 אנחנו נימנע הופעה של קמטים עמוקים מאוד וחרשים מאוד שיהיה מאוד קשה לטפל בהם בהמשך בגיל 40 ו-50

4 סוגים עיקריים של הזדקנות הפנים

את סוגי ההזדקנות אפשר לחלק לארבע חלקים עיקריים. בכל סוג יהיה מומלץ מכלול טיפולים משלו המותאם לתהליכים שגורמים להזדקנות.

הזדקנות מהסוג העייף עם ירידה ניכרת בטונוס השרירים

הזדקנות בתבנית "עייפה"

הסוג הראשון, העייף הוא מתחיל מירידה של טונוס השרירים. כל השרירים מתעייפים, גם השרירים שמורידים את הפנים למטה וגם השרירים שמעלים למעלה וכך למשל שריר הפרונטליס מעלה את המצח למעלה, ברגע שהוא יאבד את הטונוס אז תהיה צניחה של הגבות והעפעפיים. יש גם ירידה בטונוס השרירי של החלק התחתון של הפנים וזה גורם לאיבוד קווי המתאר של קו הלסת, הופעת בולדוג , הופעת סנטר כפול ועור רפוי מתחת ללסת. כל זה יוצר מראה של פנים עייפות ומותשות. מה שצריך בסוג ההזדקנות הזה זה להפעיל את השרירים כמה שיותר לעורר את פעולת שרירי ה-levators – המרימים מעלה. עם בוטוקס אנחנו מחלישים את הפעולה של השרירים שמושכים את הפנים לכיוון מטה – depressors , וזה כולל גם החלק העליון של שרירי פרונטליס במצח, שריר הפלטיסמה, ו-depressor anguli oris, השריר שמוריד את זווית הפה למטה. יחסית מוקדם מופיעה בליטה של השומן בעפעף התחתון ונוצרת אשליה של שקע מתחת לעין, אך למעשה זה לא שקע אמיתי אלה מדרגה שנוצרת בגלל בליטה של השומן מתחת לעין. במצב הזה הטיפול בשקע מסוג הזה הטיפול המומלץ ביותר הוא ניתוח עפעפיים תחתונות ובמסגרת ניתוח זה הוצאת שומן בעפעף התחתון אם יש דרישה לטיפול לא ניתוחים מומלץ לעבוד על לחות העור עם מכשירים למשל מיצוק עור עם מחטים של גלי רדיו חימום העור על ידי לייזרים ועל ידי פלזמה ובכך מיצוק שלו. כמו כן מיצוק על ידי גלי רדיו תת עוריים שנכנסים באמצעות צינורית שבקצה שלה יש חימום. בטיפול זה משחררים את הרצועות שמדגישות את השקע מתחת לעין מחממים את העור והחימום ממצק ומותח את העור ומפחית את מראה השקעים מתחת לעיניים. למכשירים כדאי גם להוסיף הזרקה של קולגן שגם הוא יכול למצק את העור בצורה מועילה. הופעת הקפל בין האף לשפה שנקרא nasolabial הוא קשור בדרך כלל לרפיון השרירים שנמצאים בשליש האמצעי באזור הלחיים ובירידה קלה של מדורי השומן למטה. במצב הזה הטיפול בקפל nasolabial בסוג העייף של ההזדקנות הוא מילוי עדין של לחיים ומילוי לא מוגזם של הקפל עצמו. 

 

הזדקנות מהסוג המקומט עם עור דק וריבוי קמטים אך עם טונוס יחסית שמור וללא רפיון בולט

הזדקנות בתבנית "מקומטת"

הסוג השני של ההזדקנות הוא סוג עם ריבוי קמטים הוא הסוג המקומט. לסוג כזה של הזדקנות יש מרכיב גנטי בולט מאוד, וכבר אחרי גיל 25 ניתן לזהות את סוג ההזדקנות הזה. העור הוא דק, נוטה לאדמומיות ולפעמים עם סבוריאה. שכבת השומן התת-עורית היא מאוד דקה, הטונוס של השרירים נותר שמור גם בגיל המבוגר יותר והנפילה של הרקמות היא לא מאוד בולטת. מרכיב מאוד מאוד בולט של קמטים וקמטוטים בכל המקומות בפנים. הקמטים מופיעים באזור החיוך, באזור המצח. העור נראה מיובש מצומק ומקומט. הפנים יכולות להיראות כמו תפוח יבש ומצומק אבל יחד עם זאת תווי הפנים שמורים. למשל אין מבנה עגלגל בלסת אלא מבנה הלסת נשאר והרקמות פחות או יותר במקום ולא צנוחות. 

בסוג כזה של הזדקנות מאוד מומלץ להתחיל מגיל צעיר טיפולים שמחזירים לחות ומעבים את העור למשל, מזותרפיה וסקין בוסטר. בסוג המקומט יש פחות תפקיד לבוטוקס וחומצה היאלורונית ויותר תפקיד להחייאה ולשיפור איכות העור ומיצוק של העור עם מחטים של גלי רדיו. אלה המטופלות האידיאליות לחומר כמו סקולפטרה, רדיאס, אסטפיל –  חומרים מקבוצת ביוסטימולטורים שמגדילים את שכבת העור ואת עובי העור. מה שחשוב זה לבצע טיפולים באופן סדיר ומתמשך. ברגע שהם מפסיקים לבצע טיפולים אז תהליך ההזדקנות מנצח ומשתלט. אחד מסימני ההיכר בבדיקת הגוף אם אנחנו נמתח את העור בצידי הצוואר או בצידי הלסת אנחנו נראה שהעור חוזר. הוא אלסטי הוא חוזר אל עצמו אבל יחד עם זאת הוא מאוד מקומט.  בנוסף מומלץ מאוד תוסף של קולגן למניעת המשך הזדקנות. 

הזדקנות מהסוג הבצקתי

סוג ההזדקנות השלישי הוא הבצקתי. בדרך כלל סוג הזדקנות כזה אופייני לנשים מלאות אבל הוא לא בהכרח קשור לאינדקס הגוף גבוה. יכול להיות שזאת תהיה מטופלת עם גוף רזה אבל עם פנים מלאות. כחלק מההזדקנות יש איבוד של טונוס השרירים בחלק האמצעי והתחתון של הפנים ובגלל שהעור כבד ובצקתי, הרקמות בקלות נופלות למטה והפנים מאבדות את הצורה שלהם. הזדקנות בצקתית מאוד קשה לטיפול באמצעים לא ניתוחיים. אנחנו כן ממליצים להם לעבור ניתוח לפחות באזורים מסוימים כמו העפעפיים. אם המטופלת דורשת פתרון לא ניתוחי מה אנחנו יכולים לעשות? הכי טוב במצב הזה מיצוק עור הפנים עם מחטים של גלי רדיו. מאוד מומלץ כאן מיצוק באמצעות גלי אולטראסאונד בתדירות גבוהה – hifu . המכשירים האלה על-ידי החימום מכווצים את הרקמות הכבדות ומפחיתים את הבצקת ואת הכבדות ובכך עוזרים להחזיר את הצורה של הפנים. סוגי הטיפול האלה עם המכשור עוזרים לכווץ את שכבת השומן התת עורי ונותנים תוצאה לאחר סדרה של טיפולים על ידי סיפוק של תוצאות מצטברות. לאחר סדרת המיצוק אפשר להוסיף באזורים מסוימים גם הזרקות של המסת שומן שהמטרה שלהם היא דומה למכשור. בסוג ההזדקנות הבצקתי לא מומלץ להזריק חומרי מילוי בגלל ספירת מים , החמרת הבצקת ואיבוד הצורה הצעירה של הפנים. 

הזדקנות מהסוג השרירי שכיחה באסייתיות

סוג ההזדקנות השרירי

שריר המצח מאבד את הטונוס מאוד מהר וכתוצאה מכך יש נפילת גבות וצניחת עפעפיים. יש להם שכבה תת-עורית דקה והם בדרך כלל סובלים מפיגמנטציה. בדרך כלל סוג זה שכיח במטופלות אסיאתיות. מבחינת הזרקות מתאימות להם שיטות הזרקת בוטוקס להרמת מצח. לחלקים העליונים של הפנים –  מילוי של הרקות ומילוי לחיים. 

אחד העקרונות החשובים ביותר של טיפולים אסתטיים – בטיחות , קבלת תוצאה טבעית והימנעות ממילואים מוגזמים. עדיף לעשות מספר טיפולים ובכל פעם להזריק כמויות קטנות של חומרי מילוי אבל להשיג תוצאה טבעית ללא חריגות מהפרופורציה. כמו כן חשוב מאוד לשלב סוגים שונים של טיפולים גם הזרקות, גם הרפיית שרירים על ידי בוטוקס, גם עבודה עם איכות העור גם מכשירים כשמחממים את הרקמות ארוכות גם שימוש בגלי רדיו והאולטרסאונד וגם לייזרים ו-IPL . 

×

שיחת ווטסאפ

ברוכים הבאים לקליניקה בהובלת ד"ר מאיר באבאיב,
מומחה לדרמטולוגיה מתקדמת והצרת היקפים ללא ניתוח.

לפרטים ותיאום תור