ד"ר מאיר באבאיב, מומחה בתחום הדרמטולוגיה והרפואה האסתטית, גאה לשתף אתכן, הלקוחות היקרות, במחקר מקיף אותו ערכתי על חומצה היאלורונית ויישומיה בתחום הטיפולים האסתטיים המודרניים. 

במהלך 20 שנות הקריירה שלי בתחום זה, צברתי ניסיון רב בטיפולי הזרקת חומצה היאלורונית ומוצרים נלווים למטרות של מילוי והחלקת קמטים, הגדלת נפח השפתיים ועיצוב קווי הפנים. התמחותי היא במתן טיפולים מותאמים אישית השומרים על מראה טבעי ככל האפשר.  

כחלק משאיפתי להעניק לכן תמיד את הטוב ביותר, אני מקפיד לעקוב מקרוב אחר כל המחקרים וההתפתחויות בתחום זה. מאמר זה מסכם את ממצאי העבודה האחרונה שערכתי בנושא. בין היתר, אדון בהיסטוריה של השימוש בחומצה היאלורונית, במנגנון הפעולה הביולוגי שלה על העור וכן במגמות והחידושים הטכנולוגיים העדכניים ביותר הקשורים אליה. אני תקווה שהמידע שלהלן ייתן לכן הצצה מעניינת לעולם זה, ויסייע בקבלת החלטות מושכלת לגבי הטיפולים המתאימים לכן ביותר. נשמח גם להמשיך ולהעמיק את הדיון בנושא במפגש אישי אצלנו בקליניקה.

 

אודות חומצה היאלורונית 

חומצה היאלורונית (Hyaluronic Acid) היא חומר טבעי המיוצר בגוף האדם ובעלי חיים, ומהווה רכיב בסיסי ברקמות שונות בגוף. החומר התגלה לראשונה בשנת 1934 על ידי קבוצת חוקרים באוניברסיטת קולומביה, אשר הצליחו לבודד אותו מעין שור. מחקרים מאוחרים יותר חשפו את המבנה הכימי הייחודי שלו, המבוסס על שרשראות ארוכות של סוכרים וחומצות אמינו.  

במהלך השנים הבאות החלו להצטבר עדויות ראשונות לגבי התפקיד החיוני שממלאת חומצה היאלורונית ברקמות החיבור בגוף, ובמיוחד בעור. נמצא כי יש לה יכולת חסרת תקדים לקשור ולאגור מים, מה שהופך אותה לאחראית העיקרית על רמת הלחות והגמישות של העור. מכאן צמח הרעיון לנצל תכונה זו לצרכים טיפוליים ואסתטיים, שיפורטו בהמשך.

בשנים האחרונות הפכה חומצה היאלורונית לאבן הפינה של תעשיית האסתטיקה והיופי העולמית. הטכנולוגיות החדישות מאפשרות שימוש נרחב ומגוון בחומר זה כמרכיב מפתח במוצרים קוסמטיים ובעיקר כחומר מילוי בהזרקה למטרות שונות. יש המכנים אותה "המפתח לנעורים נצחיים", בזכות יכולתה הייחודית להאט ואף להפוך לאחור את תהליכי ההזדקנות בעור.

 

מנגנון הפעולה של חומצה היאלורונית על העור

על מנת להבין כיצד ניתן לנצל את חומצה היאלורונית לצרכים טיפוליים ואסתטיים, יש להכיר תחילה את התפקיד הפיזיולוגי שהיא ממלאת ברקמות ובמיוחד בעור. כפי שצוין קודם, חומצה היאלורונית היא מרכיב אינטגרלי במטריצה הבין-תאית של הדרמיס – השכבה העמוקה של העור האחראית על מבנהו ותכונותיו.

בזכות מטענה החשמלי השלילי, לחומצה היאלורונית יש יכולת חסרת תקדים ליצור קשרים עם מולקולות מים ולכלוא אותן במבנה התלת-ממדי שלה. כל מולקולה אחת של החומר יכולה לקשור עד אלף מולקולות של מים! יכולת יוצאת דופן זו היא שאחראית על שמירת רמות הלחות הגבוהות בעור ומניעת התייבשותו.

מעבר לכך, חומצה היאלורונית מהווה גם את המצע הפיזי עבור סיבי הקולגן והאלסטין – שני החלבונים העיקריים האחראים על חוזקו, גמישותו ועמידותו של העור. בכך היא תורמת בעקיפין גם לשמירה על מבנהו התקין של העור ומניעת קמטים. למעשה, כמות חומצה היאלורונית ברקמה היא מדד ישיר לאיכות העור ורמת הצעירות שלו. 

עם העלייה בגיל חלה ירידה הדרגתית ביכולת הגוף לייצר חומצה היאלורונית, ובמקביל פירוק של סיבי הקולגן והאלסטין הקיימים. כתוצאה מכך העור הופך יבש ודליל יותר, עם הופעה של קמטים, קווי הבעה ואובדן נפח. החזרת רמות חומצה היאלורונית תקינות באמצעות מילוי מלאכותי יכולה לשפר משמעותית מצב זה ולהשיב לעור את מראה הנעורים.

 

שיטות טיפול מתקדמות בהזרקת חומצה היאלורונית 

בשלב הראשון של השימוש בחומצה היאלורונית למטרות קוסמטיות, נעשה שימוש במולקולות החומר כפי שהן כדי למלא קמטים בעור ולשקם את מבנה הדרמיס. אולם זמן המחצית החיים של מילוי מסוג זה היה קצר יחסית – כ-3 עד 6 חודשים בממוצע. 

כיום מייצרים סוג חדש של חומצה היאלורונית הנקרא Hylacross, בו מולקולות החומר עוברות תהליך של ריצוף-צולב )cross-linking) המאריך משמעותית את משך האפקט לכ-9 עד 12 חודשים.

בנוסף, פותחו שיטות מתקדמות להזרקת חומצה היאלורונית המאפשרות מיקום מדויק יותר של חומר המילוי ופיזור אחיד שלו:

  1. שימוש במחטים עדינות (מיקרו-קנולות) המאפשרות חדירה אל מתחת לשכבות העליונות, ללא צורך בחתך גדול.
  2. הזרקה מנחה-אולטראסאונד המשתמשת בגלי קול לראיית מבנה העור מתחת לפני השטח ולהתמצאות מדויקת יותר. 
  3. מיפוי ותכנון אישיים על ידי סריקה וניתוח ממוחשבים של מבנה הפנים, לקביעת כמויות ואזורי הזרקה אופטימליים.

 

חומצת היאלורונית בגילאים שונים

בשנים האחרונות מתפתחת מגמה הולכת וגדלה של התאמת סוג וכמות חומצת ההיאלורונית לגיל המטופל. זאת מאחר וצרכי העור והמטרות האסתטיות משתנים עם התבגרות. כך למשל, מרבית המטופלים הצעירים מעוניינים בעיקר בהדגשה של תווי פנים בולטים כגון לחיים, שפתיים וסנטר, בעוד מבוגרים יותר מחפשים בדרך כלל מילוי קמטים, החזרת נפח ושיפור גלובלי של מרקם העור.

בהתאם לכך, לצעירים מומלץ בדרך כלל להשתמש בחומצת היאלורונית בריכוזים נמוכים יחסית כדי להימנע ממראה מלאכותי. מנגד, אצל מבוגרים יותר יעיל יותר שימוש בנגזרות משקל-מולקולרי גבוה של החומר על מנת להשיג אפקט ממושך יותר. בנוסף, בדרך כלל דרושים נפחי מילוי גדולים יותר על מנת להחזיר נפח ואלסטיות לעור המזדקן. 

 

מבט לעתיד

סקרנו מספר היבטים מרכזיים בנוגע לחומצה היאלורונית והשימוש בה כאחד הכלים הנפוצים והאפקטיביים ביותר כיום בתחום האסתטיקה הרפואית. ראינו כיצד חומר טבעי זה, שהתגלה לפני כמאה שנה, הפך להיות הבסיס לטיפולי הזדקנות ושיפור מראה הפנים.

ההתפתחויות הטכנולוגיות של העשורים האחרונים מאפשרות כיום שליטה מלאה בתהליך – החל משלב ייצור מולקולות חומצה היאלורונית אופטימליות, דרך שיטות הזרקה מתוחכמות ועד מיפוי ותכנון מותאמים אישית של הטיפול. כתוצאה מכך, הפכה חומצה היאלורונית כיום למוצר המוביל בקרב מטופלים המעוניינים בשיפור מראם באופן מהיר, אפקטיבי ובטוח יחסית.

אך גלגל הקדמה אינו עוצר לרגע. באופק כבר נצנצות המגמות הבאות שצפויות להשפיע רבות על עולם האסתטיקה:

  • פיתוח נגזרות חומצה היאלורונית בעלות זמן מחצית חיים ארוך במיוחד – מעל 18-24 חודשים.
  • שילוב חומצה היאלורונית עם טכנולוגיות מתקדמות כגון מחשוב ענן, בינה מלאכותית ולמידת מכונה לניתוח אוטומטי של צרכי המטופל ותכנון אופטימלי של הטיפול בהתאם.
  • מחקרים ראשוניים מצביעים על פוטנציאל שימוש בחומצה היאלורונית גם בתחום הרפואה הרגנרטיבית לצורך גידול והשתלת רקמות.

 

מה שהיה פעם חומר אקזוטי יחסית, הפך כבר מזמן לנדבך מרכזי בטיפולי נעורים מודרניים וממשיך להתפתח בקצב מסחרר. אך מעל הכל, המוטו שלי כרופא הוא ותמיד יישאר: מראה טבעי, בריאות אופטימלית ושביעות רצון מלאה של הלקוחות.

שיחה עם נציג

×

שיחת ווטסאפ

הי, הגעת לקליניקה של ד"ר מאיר.
אנחנו מומחים בטיפוח עור ופיסול גוף.

לתיאום תור או קבלת פרטים

השאיר/י פרטים, מחכים לך 💛