תוכן עניינים
צרו קשר לייעוץ או טיפול
סובלים מיבלות ויראליות? ד"ר מאיר באבאיב, רופא עור מומחה, מציע את הטיפולים המתקדמים והיעילים ביותר להיפטר מהיבלות הויראליות שלכם. צרו קשר! 👆
הטיפולים המובילים בקליניקה
צרו קשר לייעוץ או טיפול

יבלות ויראליות

ד"ר מאיר באבאיב – מומחה לטיפול ביבלות ויראליות

סובלים מיבלות ויראליות? מרגישים אי נוחות, כאב או מבוכה בגלל הנגעים העקשניים האלה? אתם לא לבד. מיליוני אנשים סובלים יבלות ויראליות בשלב כלשהו בחייהם. אבל אל דאגה, ד"ר מאיר באבאיב, רופא עור מומחה, כאן כדי לעזור לכם להבין ולטפל ביבלות הויראליות שלכם, עם הידע, הניסיון והטכנולוגיות החדשניות ביותר בתחום הדרמטולוגיה.

מהי יבלת ויראלית?

יבלת ויראלית היא גידול שפיר של העור הנגרם על ידי זיהום בנגיף הפפילומה האנושי (HPV). יבלות ויראליות יכולות להופיע בכל חלק של הגוף, אך נפוצות במיוחד על כפות הידיים, כפות הרגליים, הפנים והאזורים האינטימיים. הן בדרך כלל בצבע העור, אך יכולות להיות גם אפורות, חומות או שחורות.

מה הסימפטומים העיקריים של יבלות ויראליות?

 • נגעים מוגבהים ומחוספסים על העור
 • צבע דומה לעור, אפור או חום
 • שטח פנים מגורען או דמוי כרובית
 • לעתים כאב או רגישות בנגיעה
 • נטייה להתפשט ולהופיע בקבוצות

סוגים נפוצים של יבלות ויראליות

יבלות נפוצות (Common warts)
יבלות אלו מופיעות לרוב על הידיים והאצבעות, במיוחד סביב הציפורניים ועל גב כף היד. הן בעלות פני שטח מחוספסים ולעתים מראה דמוי "כרובית". יבלות נפוצות יכולות להופיע בכל גיל, אך שכיחות יותר בקרב ילדים ומתבגרים. הן יכולות להיות יחידות או להופיע בקבוצות. לרוב הן אינן כואבות, אך עלולות להפריע ולגרום לאי נוחות.

יבלות שטוחות (Flat warts או Plane warts)
אלו יבלות קטנות וחלקות, בדרך כלל בגודל של 1-2 מ"מ, בצבע העור או מעט כהה יותר. הן מופיעות לרוב על הפנים, הזרועות והרגליים, בקבוצות של עשרות או מאות. יבלות שטוחות נפוצות יותר בקרב ילדים ומתבגרים, ויכולות להופיע גם כתוצאה מגילוח באזורים כמו הפנים או הרגליים. למרות שהן אינן כואבות, יבלות שטוחות יכולות לגרום לאי נוחות ומבוכה בשל מראן.

יבלות חוטיות (Filiform warts)
יבלות חוטיות הן מחודדות וצרות, ובולטות מעל פני העור כמו קוצים או חוטים. הן יכולות להיות בצבע העור, חומות או אפורות. יבלות חוטיות מופיעות בדרך כלל סביב העיניים, הפה והסנטר, אך יכולות להתפתח בכל אזור בעור הפנים. בשל מראן הבולט עלולות לגרום למבוכה ואי נוחות חברתית.

יבלות פלנטריות (Plantar warts)
יבלות אלו מופיעות כגבשושיות קשות ועבות על כף הרגל, במיוחד באזורים הנושאים משקל כמו העקב או כריות האצבעות. לעתים הן מופיעות כיבלת בודדת גדולה, ולעתים ככמה יבלות קטנות יותר הצומחות יחד. עקב הלחץ של הליכה או עמידה, יבלות פלנטריות נוטות להתפתח פנימה לתוך העור, מה שהופך אותן לכואבות במיוחד. לרוב ניתן להבחין בנקודות שחורות במרכז היבלת, המייצגות כלי דם קטנים.

יבלות פריאונגואליות (Periungual warts)
יבלות אלו מופיעות סביב הציפורניים של הידיים או הרגליים או מתחת להן. הן נגרמות על ידי זני HPV שחודרים לעור דרך עור סדוק או פגום סביב הציפורן. יבלות פריאונגואליות יכולות להיות כואבות ומכאיבות, ולעתים קרובות גורמות נזק לציפורן עצמה כמו שינוי צורה, עיבוי או ציפורן חודרנית. ללא טיפול, היבלות עלולות להתפשט ולהשפיע על מספר ציפורניים.

יבלות מין (Genital warts או Condylomata acuminata)
אלו יבלות ויראליות המופיעות באזורים האינטימיים כמו איברי המין החיצוניים, חלחולת הנרתיק, צוואר הרחם או פי הטבעת. הן נגרמות על ידי זני HPV שונים, בעיקר 6 ו-11, המועברים בדרך כלל במגע מיני. קונדילומות עלולות להופיע כגושים שטוחים, מוגבהים או דמויי כרובית, בצבע העור או ורדרדים. לרוב הן אינן כואבות, אך עלולות לגרום לתחושת גירוי, דימום או הפרשות חריגות.

יבלות בשורש כף היד או הרגל (Palmar or plantar warts)
אלה יבלות המתפתחות בכפות הידיים או בכפות הרגליים, בעיקר באזורי לחץ. הן עשויות להיות שטוחות יותר מיבלות רגילות עקב הלחץ המופעל עליהן. יבלות בכף היד או הרגל יכולות להיות בצבע העור או מעט צהבהבות, ולעתים קרובות יש להן מרכז עם נקודות שחורות המייצגות כלי דם. הן יכולות להיות בודדות או מרובות, וללא טיפול עלולות להתפשט ולכסות אזורים נרחבים.

למעשה, ישנם מעל 100 זנים שונים של נגיף הפפילומה האנושי (HPV) שיכולים לגרום להופעת יבלות ויראליות. עם זאת, רק חלק מהזנים האלה אחראים למרבית המקרים של יבלות ויראליות נפוצות. כל סוג של יבלת ויראלית דורש גישה טיפולית מותאמת אישית, ולכן חשוב להיוועץ עם רופא עור מנוסה כמו ד"ר מאיר באבאיב לאבחון מדויק ולבחירת הטיפול המתאים ביותר.

האם יבלות ויראליות מדבקות?

יבלות ויראליות הן מאוד מדבקות. הן מועברות במגע ישיר עור בעור עם אדם נגוע או במגע עקיף עם משטחים לחים כמו רצפת בריכה או מקלחת משותפת. הנגיף חודר דרך חתכים זעירים או פצעים בעור. ילדים, אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת ופציעות בעור נוטים יותר לפתח יבלות.

סוג יבלתמדבק/לא מדבקלמה חשוב לפנות לטיפול
יבלות נפוצות
(Common warts)
מדבק. עלול להתפשטללא טיפול, עלולות להתפשט ולהפוך עמידות יותר. טיפול מוקדם מונע התפשטות ומקל על ההסרה.
יבלות שטוחות
(Flat warts)
מדבק מאוד. מופיע בכמויות גדולותטיפול מוקדם חיוני למניעת התפשטות נרחבת. יבלות מרובות קשות יותר לטיפול.
יבלות חוטיות
(Filiform warts)
מדבק. יכול לגרום למבוכהעל אף שאינן מסוכנות, מיקומן הבולט על הפנים מהווה מטרד אסתטי משמעותי הדורש טיפול.
יבלות פלנטריות
(Plantar warts)
מדבק מאוד. עלול לגרום לכאב משמעותיהכאב עקב לחץ ההליכה מפריע לתפקוד היומיומי. טיפול נדרש גם למניעת התפשטות.
יבלות פריאונגואליות
(Periungual warts)
מדבק. עלול לפגוע בציפורןהנזק לציפורן עלול להיות בלתי הפיך ללא טיפול מוקדם. הסרה נכונה תשמור על בריאות הציפורן.
יבלות מין
(Genital warts)
מדבק מאוד. עלול לגרום לסיבוכים ולהגדיל סיכון לסרטןבשל הסיכון המוגבר לסרטן צוואר הרחם או פין, אבחון מוקדם ומעקב צמוד הכרחיים.
יבלות בכף היד/הרגל
(Palmar/plantar warts)
מדבק מאוד. יכול להפריע לתפקודיבלות מרובות בכף היד או הרגל מקשות על פעילויות יומיומיות. הסרה ע"י מומחה חיונית.
מולוסקום מדבק
(Molluscum contagiosum)
מדבק מאוד, במיוחד בילדים. מתפשט במהירותהתפשטות מהירה בילדים עלולה להוביל לזיהומים משניים. התערבות מוקדמת מומלצת.

איך ד"ר מאיר באבאיב מאבחן יבלות?

לרוב, רופא עור מומחה כמו ד"ר באבאיב יכול לאבחן יבלת ויראלית בקלות על סמך מראה העור. במקרים מסוימים תידרש ביופסיה, שבה דגימה זעירה של העור נשלחת למעבדה לבדיקה מיקרוסקופית וזיהוי סוג הנגיף. חשוב שלא להזניח יבלות ויראליות ולא לחכות שיחלפו מעצמן. כדאי להתייעץ עם דרמטולוג בהקדם כדי למנוע התפשטות ולבחור את הטיפול המתאים.

הטיפולים המתקדמים ביותר להסרת יבלות ויראליות

בקליניקה של ד"ר מאיר באבאיב בחולון תוכלו ליהנות מהפרוטוקולים והטכנולוגיות העדכניים ביותר לטיפול ביבלות ויראליות:

 • הקפאה בחנקן נוזלי – טיפול פופולרי וותיק, אפקטיבי במיוחד ליבלות קטנות ושטוחות.
 • טיפולי לייזר – ד"ר באבאיב מומחה לטיפולי לייזר מתקדמים המותאמים אישית לסוג היבלת ומיקומה, עם תוצאות מהירות ויעילות לטווח ארוך.
 • אלקטרו-כירורגיה – שיטה לכריתה מדויקת של היבלת באמצעות זרם חשמלי. מתאימה ליבלות עמוקות ועקשניות.
 • חומרים קראטוליטים – מריחת חומרים כימיים כמו חומצה סליצילית להמסת היבלת בהדרגה. מתאימה ליבלות שטוחות ומרובות.
 • אימונותרפיה – מריחת תכשירים או זריקות לחיזוק תגובת מערכת החיסון כנגד הנגיף. טיפול עדין היעיל ליבלות עקשניות מרובות.
 • טיפולים משולבים – ד"ר באבאיב מתאים לכל מטופל תוכנית טיפול אישית משולבת למיגור יעיל של היבלות תוך פגיעה מינימלית בעור הבריא.

בהשוואה לניתוחים, הטיפולים הלא פולשניים של ד"ר באבאיב מהירים יותר, כואבים פחות ודורשים זמן החלמה קצר. הם מתאימים לילדים ולמבוגרים כאחד. ד"ר באבאיב ידאג שתרגישו בנוח לאורך כל התהליך ותצאו עם עור חלק ובריא.

דרכים למנוע הדבקה חוזרת ביבלות ויראליות

 • הקפידו על היגיינה, שטפו ידיים לעתים קרובות והימנעו ממגע עם יבלות.
 • לבשו כפפות בעת מגע עם יבלת, והימנעו ממגע ישיר.
 • אל תגרדו או תחככו את היבלות, הדבר עלול לגרום להתפשטותן.
 • השתמשו בנעליים סגורות וכפכפים במקומות ציבוריים לחים.
 • שמרו על עור לח והימנעו מיובש וסדקים בעור שעלולים לאפשר חדירת נגיפים.

מניעה חשובה, אך לפעמים לא מספיקה. אם התפתחה אצלכם יבלת ויראלית פנו לטיפול נכון ואל תתביישו! עם הניסיון העשיר, המומחיות והגישה האישית, ד"ר מאיר באבאיב יעניק לכם את הטיפול המתאים ביותר ליבלות הויראליות שלכם.

כמה זמן לוקח ליבלת ויראלית להופיע?

לאחר החשיפה לנגיף HPV, יכולים לעבור מספר שבועות עד מספר חודשים עד להופעת הסימנים הנראים לעין של יבלת ויראלית על העור. במהלך תקופה זו, הנגיף חודר לשכבות העור העליונות ומתרבה בתאים, אך עדיין לא יוצר שינויים קליניים. משך הזמן המדויק תלוי בסוג הנגיף, מיקום הזיהום, גיל המטופל ומצב מערכת החיסון.

האם יבלות ויראליות מדבקות דרך חפצים או מים?

מלבד הדבקה ישירה מעור לעור, יבלות ויראליות יכולות לעבור גם דרך חפצים כמו מגבות, צעצועים או כלי עבודה משותפים. הנגיפים יכולים לשרוד על משטחים לחים לפרקי זמן ארוכים. לכן, שימוש במגבות נפרדות והקפדה על ניקיון וחיטוי הם צעדי מניעה חשובים.

בבריכות שחייה ומתקני מים קיימת סכנה מוגברת להעברת יבלות ויראליות, במיוחד מסוג יבלת פלנטרית המופיעה על כף הרגל. הליכה יחפה על משטחים לחים ושיתוף ציוד כמו כפכפים מגבירים את הסיכון. מומלץ תמיד לנעול נעליים מתאימות ולהימנע ממגע ישיר.

כיצד יבלות ויראליות משפיעות על אוכלוסיות שונות?

למרות שיבלות ויראליות יכולות להופיע בכל גיל, הן נפוצות במיוחד בקרב ילדים ומתבגרים. מערכת החיסון המתפתחת, מגע תכוף עם אחרים והרגלים כמו כסיסת ציפורניים מגבירים את הנטייה לזיהומים אצל צעירים.

נשים בהיריון עלולות לחוות החמרה של יבלות ויראליות קיימות או הופעה של חדשות, עקב שינויים הורמונליים וירידה ביעילות מערכת החיסון. חשוב במיוחד להיוועץ ברופא לגבי דרכי טיפול ומניעה בטוחות במהלך ההיריון.

אנשים בעלי מערכת חיסון מוחלשת, כמו חולים במחלות כרוניות או מטופלים כימותרפיים, נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח יבלות ויראליות. הנגיפים מנצלים את חולשת ההגנה החיסונית כדי לחדור ולהתרבות בקצב מוגבר. לעתים האזורים הנגועים נרחבים והטיפול מורכב יותר.

איך ומתי לטפל ביבלות ויראליות?

ראשית, חשוב לזכור שיבלות ויראליות לא ייעלמו מעצמן ללא טיפול. גם אם הן לא כואבות או מפריעות, הן עלולות להמשיך להתפשט ולהדביק אזורים נוספים בגוף ואנשים אחרים. לכן, מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא עור מנוסה כדי לאבחן במדויק ולטפל מוקדם ככל האפשר.

אין טיפול ביתי יעיל ובטוח ליבלות ויראליות. מוצרים כמו משחות או רטיות הנמכרים ללא מרשם אינם מכילים חומרים פעילים מספיק חזקים כדי להשמיד את הנגיף או לחסל את היבלת. ניסיונות לחתוך או לגרד את היבלת עלולים דווקא להחמיר את המצב.

לעומת זאת, דרמטולוג מומחה יתאים לכל מטופל את שיטת הטיפול המתקדמת והיעילה ביותר, תוך התחשבות בסוג היבלת, מיקומה, גיל המטופל ומצב בריאותו. הסרת היבלת הויראלית במרפאה, תוך אבחנה מדויקת ושימוש בציוד סטרילי ומותאם, מפחיתה משמעותית את הסיכון לזיהום, צלקות או נזק לעור הבריא.

טיפולים מתקדמים ביבלות ויראליות עקשניות

למרות יעילותן הרבה של השיטות הקונבנציונליות כמו קריותרפיה והסרה כירורגית, ישנם מקרים של יבלות עמוקות או חוזרות שדורשות גישה טיפולית מתקדמת יותר. לצורך כך, ד"ר מאיר באבאיב וצוות המומחים שלו מצוידים במיטב הטכנולוגיות העדכניות.

טיפולי לייזר ממוקדים מאפשרים הסרה מדויקת של רקמת היבלת, תוך שימור העור הבריא סביבה. סוגים שונים של קרניים כמו PDL או CO2 מותאמים אישית לעומק החדירה הנדרש ומספקים תוצאות מרשימות תוך מינימום אי נוחות וזמן החלמה.

בטיפולים פוטודינמיים, נעשה שימוש בשילוב של תרופה מגביר רגישות לאור עם מקור אור בעוצמה גבוהה. השיטה הסלקטיבית הזו מאפשרת לפגוע בתאים הנגועים בלבד, ובכך להשיג הסרה מלאה ומהירה של היבלת.

אימונותרפיה מקומית היא שיטה חדשנית אשר מנצלת את יכולותיה הטבעיות של מערכת החיסון כדי להילחם בנגיף ה-HPV. ע"י הזרקה של אנטיגנים לאזור היבלת, ניתן לגרום לתאי מערכת החיסון להתאסף ולהשמיד את התאים הנגועים מבפנים. השיטה יעילה במיוחד ליבלות עקשניות או מפושטות וכרוכה בתופעות לוואי מינימליות.

צעדים למניעת הישנות של יבלות ויראליות

מעבר לטיפול עצמו, חשוב לאמץ כמה צעדים פשוטים כדי להפחית את הסיכון להופעה מחודשת או זיהום של אזורים נוספים:

 • הקפידו על היגיינה אישית קפדנית. שטיפת ידיים תכופה, הימנעות משיתוף מגבות ומצעים וכביסה בטמפרטורות גבוהות עוזרים להפחית את כמות הנגיפים בסביבה.
 • טפלו בכל פציעה או פתח בעור מיד עם היווצרותו, גם אם הוא זעיר. נגיף ה-HPV מחכה להזדמנות כזו כדי לחדור פנימה.
 • אם אתם נוטים לפתח יבלות ויראליות רבות ועמוקות, שקלו להתייעץ עם רופא על אפשרות לחיסון נגד זני HPV מסוימים. החיסון אומנם אינו מכסה את כל הזנים, אבל מפחית משמעותית את הסיכון לזיהום.
 • תזונה בריאה ועשירה בויטמינים ומינרלים תומכת בחיזוק מערכת החיסון, ובכך מגבירה את יכולתו של הגוף להילחם בנגיף ולמנוע את התפשטותו.

כמובן, המפתח העיקרי למניעה הוא מעקב שוטף וטיפול מוקדם על ידי רופא עור מנוסה. ככל שיבלות ויראליות מזוהות ומטופלות מהר יותר, כך פוחתים הנזק לעור והסיכון להדבקה עצמית וזיהום של אחרים.

העלויות והכיסוי הביטוחי של טיפול ביבלות ויראליות

באופן כללי, טיפול ביבלות ויראליות במסגרת פרטית עשוי לעלות כמה מאות עד כמה אלפי שקלים, בהתאם למספר הטיפולים ולשיטה שנבחרה. הסרה כירורגית, קריותרפיה וטיפולים מתקדמים כמו לייזר נחשבים לפרוצדורות אסתטיות, ולכן לרוב אינם נכללים בסל שירותי הבריאות הבסיסי של קופות החולים.

עם זאת, מרבית חברות הביטוח הפרטיות מכסות טיפולים ביבלות ויראליות במסגרת פוליסות הרחבה או ביטוחי בריאות. חשוב לבדוק מול החברה שלכם מהם התנאים המדויקים והאם נדרשים הליכי אישור מקדימים.

במקרים מיוחדים, כשהיבלת הויראלית גורמת לכאב רב, מפריעה לתפקוד או מהווה סכנה בריאותית, ייתכן שקופות החולים יאשרו את הטיפול כחלק מרפואת העור הציבורית. במקרה כזה, יידרש אבחון ואישור מרופא העור של הקופה.

בכל מקרה, המלצתנו היא להתייעץ עם צוות המומחים בקליניקה של ד"ר באבאיב. אנו נשמח לבחון את האפשרויות השונות ולהתאים לכם את התוכנית הטיפולית המיטבית מבחינה בריאותית וכלכלית כאחד.

ולסיכום 👆

יבלות ויראליות הן תופעה שכיחה ומטרידה, אך בהחלט ניתנת לטיפול. עם הגישה האישית, הניסיון העשיר והטכנולוגיות החדשניות שמביא לשולחן, ד"ר מאיר באבאיב הוא הכתובת המקצועית והמנוסה ביותר להתמודדות עם בעיית היבלות.

כפי שניתן לראות מחוות הדעת הרבות של מטופלים מרוצים, ד"ר באבאיב ידוע ביסודיות, במסירות ובתוצאות המרשימות שהוא משיג עבור כל פציינט. הנכם מוזמנים להתרשם בעצמכם מהמומחיות של ד"ר באבאיב בדף הפייסבוק, באינסטגרם, בטיקטוק או ביוטיוב, שם תוכלו למצוא מידע שימושי, טיפים מקצועיים וסרטוני תוכן בנושא רפואת עור ואסתטיקה.

אז אל תניחו ליבלות הויראליות לפגוע באיכות החיים שלכם. צרו קשר עוד היום עם ד"ר מאיר באבאיב, מומחה עם וותק של מעל ל-20 שנה בתחום, חוקר בכיר, מרצה מבוקש בכנסים בינלאומיים וחבר באיגודים המקצועיים היוקרתיים ביותר בארץ ובעולם.

צוות המומחים שלנו ישמח לתת לכם מענה מקצועי, יחס אישי ופתרון אמיתי ויעיל ליבלות הויראליות שלכם, עם מגוון הטיפולים המתקדמים ביותר תחת קורת גג אחת. התקשרו עכשיו או השאירו פרטים ונציגנו יחזור אליכם בהקדם לקביעת תור נוח.

בואו נעלים לכם את היבלות ונחזיר לכם עור חלק ובריא, כי אתם ראויים לזה! 🙂

×

שיחת ווטסאפ

ברוכים הבאים לקליניקה בהובלת ד"ר מאיר באבאיב,
מומחה לדרמטולוגיה מתקדמת והצרת היקפים ללא ניתוח.

לפרטים ותיאום תור