הזרקת קולגן לעור מתוח וצעיר וכטיפול לקמטים וצלקות

הזרקת קולגן זהו טיפול המעורר ייצור קולגן טבעי, משפר את המוצקות והמבנה של העור. הזרקת קולגן משפרת קמטים , מרימה את העור ומחזירה את הזוהר המאפיין עור צעיר. 

המוצר שאיתו אנו עובדים נקרא  Karisma . המוצר מורכב מ-3 חומרים שמטרתם לייצר ביעילות קולגן סוג 1 בפיברובלסטים אנושיים, דבר שמוביל לעיכוב הזדקנות התאים וחידוש קולגן במטריקס הבין תאי.
– שרשרת הקולגן במוצר Karisma מסונתזת על ידי תולעת משי מהונדסת. לקולגן זה סיכון נמוך מאוד לתגובות אלרגיות והוא זמין באופן מיידי בגלל המבנה שלו.
כמו כן מכיל החומר גם חומצה היאלורונית בעלת משקל מולקולרי גבוה – זה נותן נפח מיידי. מכריב נוסף – חומר מייצב קרבוקסימתיל צלולוז, המאריך את חיי החומצה ההיאלורונית. 

תפקיד הקולגן בעור

קולגן הוא החלבון המבני העיקרי בעור לצד האלסטין והחומצה ההיאלורונית. קולגן הוא חלבון סיבי המספק חוזק, גמישות ותמיכה לעורכם. הוא אחראי על שמירה על המוצקות והחלקות של עורך, ומעניק לו מראה נעורים. ככל שמתבגרים, ייצור הקולגן פוחת, מה שמוביל להיווצרות קמטים, קמטוטים דקים ועור נפול. הזרקת קולגן לעור מעודדת יצור קולגן חדש במנגנון מדויק. הקולגן המוזרק כבר מכיל את אחת השרשראות הדרושות ליצור סליל קולגן מלא . השפעת הקולגן הינה מתמשכת והשינוי החל בעור לאחר ההזרקה משמעותי וטבעי. 

היסטוריה של הזרקות קולגן 

נעשה שימוש בזריקות קולגן להצערת העור מאז שנות השבעים. בתחילה הוזרק קולגן שמקורו בבקר לעור כדי למלא קמטים ולהעצים את קווי המתאר של הפנים. טיפולים מוקדמים אלה הניחו את הבסיס להתקדמות עתידית בטיפולים מבוססי קולגן. החומרים ממקור בעלי חיים כמו בקר יצרו בעיות רבות של רגישות יתר ואף דחית השתל על ידי מערכת החיסון. 
לאורך השנים התפתחו הטכנולוגיות והופקו תכשירי קולגן עם פרופיל מופחת של תופעות לוואי. כך למשל בשנים האחרונות נעשה שימוש בקולגן ממקור קרמת חזיר ולאחרונה קולגן ממקור סוס – תכשיר בשם ניתיה – nythia . 
תכשירים כמו ניתיה הגיעו בצורת אבקה והוזרקו לעור לאחר עירבוב עם נוזל. למרות טכנולוגית היצור שהשתדלה לקרב את מבנה הקולגן המוזרק כמה שיותר למבנה של האדם, עדיין היינו עדים לתופעות כגון אודם וגושים. 

מהפכה של ממש מהווה המוצר karisma . קולגן זה מופק בהנדסה גנטית מתולעת משי וזהה ב-99% למבנה הקולגן בגוף האדם. חדשנות זו הובילה לכמעט אפס תופעות לוואי. יתרון נוסף שיש ל karisma  – היותו חומר מילוי מיידי בנוסף לביוסטימולטור – חומר המשפר את איכות העור. 

שיפור מרקם העור לאחר הזרקת קולגן
שיפור קמטי פנים אחרי הזרקת קולגן
שיפור קמטי עישון וקמטים סביב הפה אחרי הזרקת קולגן
שיפור בקמטי עישון וקמטים סביב הפה לאחר הזרקת קולגן

יעילות של קולגן המוזרק לעור

ככל שאנו מתבגרים, ייצור הקולגן פוחת באופן טבעי, מה שמוביל להתפתחות קמטים ועור נפול. זריקות קולגן פועלות על ידי חידוש הקולגן האבוד, ועוזרות להחזיר את המראה הצעיר של העור.בנוסף לעידוד ייצור הקולגן, קולגן קריזמה מספק גם הידרציה מיידית ואפקט מילוי של העור. זה יכול לעזור בשיפור המרקם הכללי והחלקות של העור, ליצירת מראה צעיר ומחדש יותר.

השוואה בין קולגן לסקולפטרה

בשנים האחרונות הגיעו לישראל חומרים רבים הנקראים ביוסטימולטורים. עד להגעת חומרים אלה היינו משתמשים בעיקר בחומצה היאלורונית למילוי פשוט של קמטים ונפחים. הקונספט החדש של ביוסטימולטורים הוא לאוו דווקא למלא נפחים אלא לשפר את העור ולגרום לו לחזור לתקופה בה היה יותר צעיר גמיש ומתוח.

השוואה של קולגן מוזרק לביוסטימולטורים אחרים כמו חומצה פולילקטית (סקולפטרה, אסטפיל , אולידיה). בקולגן התוצאה היא מיידית , כי מדובר ממש בחומר מילוי המכיל חומצה היאלורונית . בסקולפטרה – מדובר באבקה המומסת בנוזל ומייצרת קולגן בטווח הארוך של מספר חודשים – לכן אין תוצאה מיידית של מילוי. 

דבר נוסף בהשוואה הוא שיטת ההזרקה. קולגן רצוי להזריק לשכבות השטחיות של העור – הדרמיס. בעוד שחומצה פולילקטית כמו סקולפטרה מומלץ להזריק עמוק מתחת לעור. 

מבחינת תופעות לוואי – במקרים נדירים חומצה פולילקטית יכולה לגרום לגושים , בקולגן החדש קריזמה כמעט ולא תוארו מקרים של גושים או תופעות לוואי אחרות. 

באילו מצבים משתמשים בהזרקת קולגן?

ניתן להשתמש בקולגן כדי לטפל באובדן נפח פנים, קמטים וצלקות.

החזרת נפחים : לחיים, שקעים מתחת לעינים וקו לסת – ניתן להזריק את הקולגן ממש כמו חומר מילוי וליצור מראה יותר מלא וצעיר. 
קמטים וקמטוטים : מזריקים את הקולגן שטחית עם מחט דקה למילוי קמטים וקמטוטים בפנים וצוואר. כך מספקים תמיכה ומבנה לעור, מצמצמים את מראה הקמטים ויוצרים גוון עור חלק יותר.
קפלים נפוצים לטיפול:   קפלי nasolabial, קווי מריונטה וקמטי מצח.
צלקות: הזרקות קולגן יכולים לסייע בשיפור מראה הצלקות על ידי מילוי שקעים ואי סדרים בעור. ניתן להשתמש בהם גם לצלקות אקנה וגם לצלקות כירורגיות, והתוצאה:  מרקם שווה וחלק יותר. הזרקת קולגן יכולה גם לעורר את ייצור הקולגן ברקמה הסובבת, ולשפר עוד יותר את המראה הכללי של הצלקת על חשבון החלפת קולגן צלקתי בקולגן בריא מסוג 1. 

תהליך הזרקת הקולגן

מתחילים מניקוי ואילחוש עם משחה להפחתת כאב למשך רבע שעה. זריקות קולגן ניתנות בדרך כלל באמצעות קנולה – צינורית קהה המגיעה דרך פתח אחד להרבה אזורים בעור. חלק מההזרקה נעשית עם מחט דקה, ההזרקה היא בשכבה השטחית של העור ובאזורים הדורשים את הטיפול המירבי כמו קמטים , קפלים , אמצע פנים וסביב הפה. 

לאחר ההזרקה יכולים להיות מעט אדמומיות, נפיחות או שטפי דם במקומות ההזרקה. תופעות לוואי אלה הן בדרך כלל קלות וזמניות, ונעלמות תוך מספר ימים. חשוב לעקוב אחר כל הוראות שלאחר ההליך, כגון הימנעות מחשיפה מוגזמת לשמש והנחת קרח להפחתת הנפיחות.

תוצאות צפויות מזריקות קולגן

לאחר זריקות קולגן יש שיפור בולט במוצקות, במבנה ובמראה הכללי של העור. זריקות קולגן להצערת העור הוכחו כיעילות להפחתת מראה הקמטים סביב הפה, כמו קווי מריונטה. תמונות לפני ואחרי של מטופלים שעברו זריקות קולגן מראים ירידה משמעותית בעומקם ובחומרתם של קמטים אלו, והתוצאה היא מראה צעיר ורענן יותר.

 

שיפור מרקם עור הידיים אחרי הזרקת קולגן 2
גב הידיים - אחד האזורים שמגיב היטב לכל טיפול ובפרט הזרקת קולגן
הזרקת קולגן לשיפור צלקות אקנה
טיפול בצלקות אקנה קמטים ומרקם העור בגבר

מהי התדירות המומלצת של זריקות קולגן?

אם ברצונך לשמור על התוצאות הרצויות של זריקות קולגן, חשוב להבין את התדירות בה עליך לעבור טיפולים. להלן ארבע נקודות מפתח שיש לקחת בחשבון בעת קביעת התדירות של זריקות קולגן להצערת העור:

1. תמיד התדירות נקבעת על פי היעוץ של הרופא. ההמלצה נעשית על סמך הערכת מצב העור ולזה נכנסים שיקולים כמו גיל , כמות נזקי השמש והגיל והמטרות של המטופל/ת.

2. הטיפול הראשוני:  ברוב המקרים, מומלץ סדרה של זריקות קולגן להשגת תוצאות מיטביות. בדרך כלל זה כרוך בקבלת זריקות כל 4 עד 6 שבועות לתקופה של 3 עד 6 חודשים. לוח הזמנים לטיפול ראשוני זה מאפשר לקולגן לעורר ייצור קולגן חדש בעור, ומשפר בהדרגה את מרקמו ומראהו.

3. טיפולי תחזוקה: לאחר סיום שלב הטיפול הראשוני, בדרך כלל מומלץ לבצע טיפולי תחזוקה כדי לשמור על התוצאות. ניתן לתזמן טיפולי תחזוקה אלה כל 6 עד 12 חודשים, בהתאם לצרכים האישיים שלך ואורך החיים של הקולגן המוזרק.

4. תגובה פרטנית: חשוב לציין כי תדירות זריקות הקולגן עשויה להשתנות מאדם לאדם. אנשים מסוימים עשויים לדרוש טיפולים תכופים יותר בכדי להשיג את התוצאות הרצויות להם, בעוד שאחרים עשויים לראות השפעות ארוכות טווח עם זריקות פחות תכופות. הרופא שלך יעקוב מקרוב אחר ההתקדמות שלך ויתאים את תדירות הטיפול בהתאם.

תופעות לוואי פוטנציאליות של זריקות קולגן

להלן ארבע תופעות לוואי פוטנציאליות שכדאי לזכור:

1. תגובות אלרגיות: בעוד שהסיכון נמוך, עדיין קיימת אפשרות לתגובה אלרגית לזריקות קולגן. חשוב לציין בפני הרופא רגישויות ידועות לפני ביצוע את ההליך.

2. זיהום: כמו בכל טיפול של הזרקות, קיים סיכון לזיהום במקום ההזרקה. בכדי למזער סיכון זה מתבצע חיטוי יסודי של אזור ההזרקה.

3. שטפי דם ונפיחות:  שטפי דם ונפיחות תמיד יכולים לקרות בכל הזרקה באשר היא. תופעות לוואי אלה הן בדרך כלל זמניות והן יעברו תוך מספר ימים או שבועות.

4. היווצרות גוש: במקרים מסוימים זריקות קולגן יכולות להוביל להיווצרות גושים או גושים מתחת לעור. אלה יכולים להיות לא נוחים ועשויים לדרוש טיפול נוסף לתיקון.

כמה זמן מחזיקות התוצאות של הזרקת קולגן?

לא ניתן לתת זמן מדויק כי לכל מטופל/ת יש קצב הזדקנות משלו , לכן כל תוצאה שתושג יכולה להיעלם תוך זמן משתנה אם לא מתחזקים אותה. בגלל שמדובר במנגנונים משמעותיים של יצור קולגן טבעי של הגוף , התוצאה עולה במשכה על חומרי המילוי המוכרים כמו חומצות היאלורוניות. ברוב המטופלים התוצאה נשמרת מעל שנה וחצי , יותר לכיוון שנתיים. 

באיזה גיל כדאי לשקול זריקות קולגן להצערת העור?

בדרך כלל מומלץ לשקול זריקות קולגן החל מסוף שנות השלושים עד תחילת שנות ה -40 כאשר סימני ההזדקנות, כמו קווים דקים, קמטים ואובדן גמישות העור הופכים לבולטים יותר. חשוב להבין שאת הרמה ההולכת ויורדת של קולגן בגופנו לא ניתן להשלים לא על ידי תרגילים ולא על ידי אכילת חלבון. הדרך היחידה ליצירת קולגן חדש היא על ידי הזרקות או על ידי גירוי של העור ליצירת הקולגן על ידי חימום. 

שאלות נפוצות על הזרקת קולגן

זריקות קולגן כמו KARISMA  מספקות שיפור משמעותי ונראה לעין במבנה העור ובמוצקותו, התוצאות אינן קבועות ומשך השפעתן עשוי להשתנות בהתאם לגורמים האישיים. קולגן הניתן להזרקה משחזר ביעילות את הנפח ומפחית קמטים. עם זאת, אורך החיים של תוצאות אלה משתנה בדרך כלל, ונמשך בדרך כלל שנה וחצי עד שנתיים

זריקות קולגן שונות באופן משמעותי מטיפולי בוטוקס בהרכבם, מנגנון הפעולה והתוצאות האסתטיות שלהם.  זריקות קולגן לעור נועדו בעיקר לחידוש ייצור הקולגן הטבעי של העור, תוך התייחסות לסימני הזדקנות נפוצים כולל קמטים.  בוטוקס מגביל את תנועת השרירים כדי להפחית את המראה של הקמטים. לכן, בהשוואה בין זריקות קולגן לעומת בוטוקס, הראשונה מתמקדת בעיקר בהתחדשות העור והאחרונה בהרפיה של השרירים. למרות המנגנונים השונים, שני הטיפולים תורמים להצערת הפנים הכללית.

בטיפולים הקוסמטיים, המונחים 'הזרקת קולגן' ו'מילוי נפחים' אינם נרדפים, מכיוון שהם מתייחסים לשיטות שונות להצערת העור. קולגן ניתן להזריק לכל אזור בעוד מלבד שפתיים ועפעפיים ומטרתו לשפר ומתוח את העור. במידה מסוימת הקולגן יכול לתת תמיכה לרצועות מפתח בעור האחראיות להרמה ולתת מעט נפח עקב עיבוי עור , אך המטרה העיקרית היא לא הנפח. 

זריקות קולגן אכן יכולות לספק שיפור משמעותי במראה צלקות האקנה. חלק מהסיבה למראה הצלקות הוא אטרופיה  – כלומר ירידה בכמות הקולגן באזורים המצולקים. הזרקת הקולגן מתיחסת בדיוק לנושא ומשלימה את הקולגן החסר ,התוצאה – מראה אחיד וחלק יותר של העור. 

לא מזריקים קולגן לשפתיים . ניתן להזריק לעור סביב הפה לשיפור קמטים כולל קמטי עישון

במקרים בהם מדובר בהתחלה של רפיון עורי וקמטים – הקולגן בהחלט יעיל. במקרים בהם יש רפיון משמעותי ועודפי עור – בדרך כלל קלגן כבר לא עוזר ומומלץ לעשות ניתוח לכריתת עודפי העור. חשוב לציין כי זריקות קולגן אינן פיתרון קבוע ודורשות תחזוקה שוטפת מכיוון שהגוף מפרק באופן טבעי את הקולגן המוזרק לאורך זמן. 

1. העור הדק על הידיים חושף סימני הזדקנות בקלות, מה שהופך אותם למטרה ראשונה להצערה.
2. זריקות קולגן משחזרות את הנפח, ומפחיתות את מראה הוורידים והגידים.
3. הם מספקים תוצאות מיידיות עם החלמה מינימלית.
4. השפעות ארוכות טווח כוללות שיפור באיכות העור ואלסטיות כתוצאה מעליה בייצור הקולגן.

טיפול זה מחזיר מראה נעורים לידיים, ומחזיר את הביטחון לאנשים שעשויים להרגיש אי נוחות בגלל ידיהם המזדקנות. 

ניתן להזריק כמויות לא גדולות של קולגן בשקעי עינים. הטיפול משיג מיצוק עור , החזרת נפח במידה קלה ועיבוי עור. כל הנ"ל עוזרים בהפחתת מראה העיגולים השחורים מתחת לעינים ומפחית את השקיות. לא בכל מצב ניתן להזריק , יש צורך בהערכת רופא. 

שיחה עם נציג

×

שיחת ווטסאפ

הי, הגעת לקליניקה של ד"ר מאיר.
אנחנו מומחים בטיפוח עור ופיסול גוף.

לתיאום תור או קבלת פרטים

השאיר/י פרטים, מחכים לך 💛