תוכן עניינים
צרו קשר לייעוץ או טיפול
מילוי לחיים עם ד"ר מאיר באבאיב, מומחה לאסתטיקה רפואית. טיפול מהיר, בטוח ואפקטיבי לשיפור נפח הלחיים ומראה הפנים. קבעו פגישת ייעוץ היום 👆
הטיפולים המובילים בקליניקה
צרו קשר לייעוץ או טיפול

פיסול לחיים

עיצוב לחיים והרמת פנים באמצעות מילויים אסתטיים

טיפולי פיסול ועיצוב הלחיים באמצעות הזרקת חומר מילוי הפכו כיום לאחת הפרוצדורות האסתטיות הנפוצות והפופולריות ביותר. הסיבות לכך ברורות – מדובר בתהליך פשוט יחסית, לא פולשני, שמסוגל להעניק תוצאות מרשימות של לחיים מורמות וצעירות יותר תוך זמן קצר. 

עם זאת, רק ביצוע מקצועי ומדויק של הטיפול על ידי מומחה מנוסה יאפשר להשיג את התוצאות המיטביות לטווח ארוך. כיצד ניתן להבטיח הצלחה מרבית של פרוצדורת פיסול ועיצוב הלחיים בהזרקות? המאמר הבא ילווה אתכם שלב אחר שלב בתהליך.

דברים שחשוב לדעת על מילוי לחיים

לחיים רחבות (Full cheeks) – לחיים בעלות נפח ומילוי רב, יוצרות מראה של לחיים עגלגלות ובשרניות.

לחיים צרות (Hollow cheeks) – לחיים שקועות לתוכן, עם מעט נפח ומילוי טבעי, יוצרות לעיתים מראה כחוש או חלול. 

לחיים גבוהות (High cheeks) – לחיים שעצמותיהן הבולטות יוצרות אשליה של לחיים גבוהות ובולטות יותר.

לחי תפוחים (Apple cheeks) – לחיים מלאות ובולטות באופן בולט במיוחד, בדומה לצורת תפוחים.

לחי שקועות (Sunken cheeks) – לחיים חלולות מאוד ושקועות פנימה בצורה ניכרת.

 

המונחים משמשים לתיאור וודאי של המבנה והצורה של הלחיים לצורך הערכה ותכנון הטיפול המתאים ביותר עבור המטופל.

החלטה קריטית בתכנון טיפול מילוי ופיסול הלחיים היא איתור המיקומים המדויקים בהם יש לבצע את הזרקת חומר המילוי. זיהוי נכון של נקודות המפתח להזרקה יבטיח השגת האפקט הרצוי של לחיים מורמות ומעוצבות באופן אופטימלי, תוך שמירה על מראה טבעי ופרופורציות מאוזנות.

ניתן לחלק את אזורי ההזרקה בלחיים לשלוש קבוצות עיקריות:

לאורך עצם הלחי – הזרקה לאורך החלק התחתון של עצם הלסת, מאפשרת הרמה והבלטה של עצם זו תוך יצירת אשליה אופטית של לחי גבוהה ובולטת יותר. כמות קטנה יחסית של מילוי באזור זה יוצרת אפקט דרמטי.

החלק העליון הבולט של הלחי – מילוי ישירות מתחת לבליטה המרכזית של הלחי, מאפשר הגדלה ניכרת של נפח חלק זה תוך יצירת לחי עבותה ובעלת מלוא ועיבוי בחלקה המרכזי.

קו המפגש בין הלחי לפה – הזרקה לאורך הקפל או התפר שבין הלחי לפה, מסייעת בהגדלת נפח הלחי והרמתה מבלי לפגוע בסימטריה ובאיזון עם שאר קווי הפנים.

בנוסף לשלושת האזורים הללו, במקרים מסוימים המומחה עשוי להמליץ גם על הזרקות נקודתיות נוספות בהתאם לצרכי המטופל:

 • הזרקות משלימות לאורך קו המתאר התחתון של הלסת – על מנת ליצור מעבר חלק ורך יותר בין הלחי לצוואר.
 • מילוי נקודתי בגומת הלחי – כדי למלא בורות או גומות קטנות באזור זה.
 • הזרקה מתחת לעיניים – עשויה לסייע בהרמת האזור סביב העיניים ומתן מראה רענן וצעיר יותר לכלל הפנים.

 

כל מקרה נבחן לגופו על ידי הרופא המטפל והמומחה מכין תוכנית טיפול אישית הכוללת איתור מדויק של כל נקודות ההזרקה הנחוצות על מנת להשיג את מטרת שיפור מראה הלחיים שהוגדרה תוך התאמה למבנה הפנים הייחודי של אותו מטופל.

גורם מכריע נוסף בהצלחת פרוצדורת מילוי ועיצוב הלחיים הוא היקף או כמות חומר המילוי שיוזרק בפועל במהלך הטיפול. קביעת כמות זו נעשית תמיד באופן אישי ומותאם לכל מטופל ומטופל בנפרד, בהתבסס על מספר פרמטרים עיקריים:

 • מבנה הלחיים של המטופל ועובי הרקמות הטבעי באזור זה
 • מידת ההרמה והשינוי המבוקשים בצורת הלחיים    
 • סוג חומר המילוי שנבחר לטיפול
 • גיל המטופל ואיכות רקמת העור שלו

 

כהנחיה כללית ניתן לציין שהיקף הזרקה ממוצע עבור טיפול ראשוני של מילוי לחיים נע בין 1 ל-4 מ"ל מחומר המילוי, מחולק בין 3-5 נקודות הזרקה בכל לחי. הרופא יוודא הזרקה הדרגתית וזהירה של החומר תוך בחינה של האפקט המתקבל והתאמת כמות נוספת במידת הצורך.

מעבר לכך, חשוב להדגיש כי בשום אופן אין לעבור הזרקת יתר של החומר מעבר להמלצות המומחה שכן זה עלול לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות של נפיחות יתר או עיוות הפרופורציות הטבעיות בפנים.

 1. בדיקה והערכה ראשונית של מבנה הלחיים והצרכים של המטופל
 2. סימון מדויק של נקודות ההזרקה תוך מיקוד באזורים הרלוונטיים  
 3. הכנת האזור וחיטוי העור לפני ביצוע ההזרקות
 4. ביצוע ההזרקות עצמן תוך שימוש בטכניקה נכונה ומקצועית
 5. מעקב אחר התוצאות וביצוע תיקונים במידת הצורך

מיד עם סיום הטיפול עצמו מתחיל שלב ההחלמה וההתאוששות של העור והרקמות באזור ההזרקה. יש לצפות לנפיחות קלה, אודם ותחושת אי-נוחות מקומית בלחיים שיכולים להימשך בין יומיים לשבוע ימים לאחר הטיפול בהתאם לרגישות האישית. ניתן למתן תופעות אלו בעזרת מנוחה, קרח, נטילת משככי כאבים לפי הוראות הרופא והימנעות מפעילות גופנית מאומצת בימים הראשונים.

כעבור 4-6 שבועות מהטיפול מומלץ מאוד לתאם ביקורת מעקב אצל רופא העור המטפל על מנת לבחון את הטמעת חומר המילוי ברקמות ואת התוצאות שהשיג הטיפול בפועל.

הרופא יבדוק האם מראה הלחיים סימטרי ומאוזן, האם יש צורך בהשלמת מילוי בנקודות מסוימות ויעניק המלצות לגבי טיפולי תחזוקה נדרשים בהמשך על מנת לשמר את התוצאות הללו לאורך זמן מרבי.

כחודש לערך לאחר ביצוע טיפול ראשוני של מילוי ועיצוב הלחיים בהזרקות, חשוב לתאם ביקורת מעקב אצל הרופא או המומחה המטפל. מטרת הביקורת היא לנתח יחד עם המטופל את תוצאות הטיפול שהושגו עד כה ולוודא שאכן מראה הלחיים התקבל כמצופה במונחי סימטריה, איזון הפנים ומידת ההרמה והעיצוב הרצויים. כמו כן, הביקורת מאפשרת לזהות אם יש צורך בהשלמת מילוי בנקודות ספציפיות נוספות על מנת לייצר את האפקט המיטבי, או לתקן חוסר איזון קל בין שתי הלחיים.

הרופא ימליץ גם האם נדרש ביצוע טיפולי תחזוקה חוזרים כל 9-12 חודשים לערך על מנת לשמר את התוצאות שהושגו לאורך זמן מקסימלי. טיפולים אלו כוללים הזרקת כמות מדודה נוספת של חומר המילוי להשלמת הנפח שאבד בהדרגה מהלחיים.

הזרקות מילוי, הסיכונים העיקריים כוללים:

 • תגובה אלרגית נדירה לחומר המילוי
 • דלקת או זיהום באזור ההזרקה  
 • פגיעה בעצב או כלי דם קטן במהלך ההזרקה
 • יצירת נפח יתר או א-סימטריה בלתי אסתטית

 

בוטוקס ומילויים ביואבסורביליים

 • שיתוק יתר של השרירים באזור
 • ירידה בתנועתיות הפה והלחיים 
 • סימטריה לא רצויה

 

חוטים ומתלים

 • זיהומים
 • דחייה של החוט הזר על ידי הגוף
 • חשיפה או היפרדות של החוטים מתחת לעור
 • צלקות באזור החיתוך 


כפי שרואים, הסיכונים בטיפולים אלו נחשבים כנמוכים ונדירים כאשר הפרוצדורה מבוצעת על ידי רופא מוסמך ומיומן היטב בתחום. חשוב להכיר את הסיכונים על מנת להעריך נכונה האם היתרונות גוברים על החסרונות במקרה הנתון.

הלחיים שחשבות כאופנתיות ומושכות במיוחד

להלן מספר המגמות העיקריות:

לחי תפוח (Apple cheeks)

לחיים עגלגלות, מלאות ובולטות באופן ברור, בדומה לצורת תפוח, נחשבות כאופנתיות מאוד ופנימיות כ"בריאות" וצעירות.

וינטג' (Vintage look)

גם לחיים צרות ושקועות מעט נתפסות היום בחיוב וכמעניקות מראה נשי ורטרו. 

דגש על עצמות לחי בולטות (Model cheeks)

לחיים עם עצמות לחי ברורות וחדות נחשבות כאלגנטיות ואופנתיות. מה הטעם שלך?

סימטריה ואיזון (Symmetry)

קיים דגש הולך וגובר על סימטריה מלאה בין שתי הלחיים – הן בגובה, במיקום ובנפח שלהן. 

התאמת הטיפול הנכון לפיסול ומילוי לחיים על ידי מומחה

בבואנו לבחור חומר מילוי מתאים ללחיים, אנו ניצבים בפני מגוון רחב למדי של אופציות וחומרים הזמינים כיום בשוק למטרה זו. כל חומר מילוי שונה במאפייניו ומתאים יותר או פחות לצרכיו הייחודיים ומטרותיו של כל מטופל. ניתן לסווג באופן כללי את חומרי המילוי ללחיים לשתי קבוצות עיקריות: מילויים מבוססי חומצה היאלורונית ומילויים מבוססי קלציום.

חומצה היאלורונית היא חומר מילוי טבעי המיוצר בגוף, אשר משמש כרכיב מבני חיוני ברקמות שונות כגון העצמות, הסחוסים והעור. כאשר מזריקים אותו כחומר מילוי ללחיים, הוא יוצר אפקט מרטב ומילוי ארוך-טווח, תוך הטמעה הדרגתית לרקמות ושימור יציב של הנפח והצורה החדשה שנוצרה. 

מילויי קלציום דוגמת Radiesse ו-Sculptra הם חומרים סינתטיים יותר, המכילים מיקרו-ספירות של קלציום עטופות בחלבון קולגן. הם פועלים על ידי גירוי הדרגתי של ייצור קולגן חדש באזור ההזרקה, מה שמוביל לפיסול הדרגתי והצטברות נפח ארוכת-טווח בלחיים.

חומרי מילוי נוספים כוללים ג'ל על בסיס חומצה פולימלחת (כגון Juvederm Voluma) וכן חלקיקי PMMA מיקרוסקופיים (כגון Artefill) המעוררים תגובה של יצירת רקמה סיבית סביבם ובכך מקנים נפח ארוך-טווח. 

 

המומחה ימליץ על סוג המילוי המתאים ביותר עבור כל מטופל בהתחשב בגילו, מבנה עור הפנים שלו, רצון לתוצאות מיידיות או הדרגתיות וכמובן – היקף ההרמה והעיצוב המבוקשים בלחיים.

בבואנו לעצב מחדש ולפסל את מראה הלחיים, ישנן מספר אפשרויות טיפוליות עיקריות: הזרקת מילויים, טיפולי בוטוקס ממוקדים וכן שימוש בחוטי עיגון. מהם ההבדלים בין השיטות ומתי כל אחת מהן מתאימה?

הזרקת מילוי דרמלי

חומרי המילוי השונים פועלים על ידי הזרקה ישירה של חומר ג'לי או ויסקואלסטי לאזור תת-העורי בלחיים. הדבר גורם להגדלת נפח הלחי ומילוי הבורות הטבעיים בה.     

יתרונות השיטה כוללים יצירת תוצאות מיידיות לאחר טיפול אחד בלבד, וכן מראה טבעי מאוד של "נפח עצמי" שנוצר בלחיים. חסרון מרכזי הוא שהאפקט נשמר לטווח של מספר חודשים בלבד ויש צורך בטיפולי תחזוקה חוזרים.

טיפולי בוטוקס 

בניגוד למילוי, הבוטוקס אינו "מוסיף" נפח כלשהו לרקמה אלא פועל על ידי שיתוק מקומי של שרירים האחראיים על יצירת הקמטים והקווים באזור הלחי והפה. הדבר יוצר אשליה אופטית של לחי מורמת וחלקה יותר.  

שיטה זו יעילה ביותר למניעת היווצרות קמטים נוספים באזור ו"הקפאת" המצב הקיים, אך אינה מייצרת נפח נוסף או ממלאת בורות בלחיים.  הטיפול אורך בדרך כלל 4-6 חודשים בין מנה למנה.

חוטי עיגון ומתלים

שיטה נוספת היא החדרת חוטי פוליפרופילן דקיקים מתחת לעור אשר נקשרים לרקמות ו"מרימים" אותן כלפי מעלה. החוטים ממוקמים לאורך עצם הלחי ויוצרים אשליה של לחי גבוהה ובולטת יותר תוך שינוי עדין והדרגתי של הצורה. 

יתרונות השיטה הם ארוך טווח (5-10 שנים), תוצאה רכה וטבעית, אך היא דורשת מיומנות גבוהה של הרופא המטפל וכרוכה בתקופת החלמה ארוכה יותר ממילוי רגיל.

 

כל שיטה מתאימה למקרים ולמטרות מעט שונים בתהליך פיסול ועיצוב הלחיים. בחירת הטיפול המתאים תלויה בהעדפות המטופל/ת והמלצת המומחה לאחר בחינת המקרה. מומלץ לשלב לעיתים בין הטכניקות להשגת תוצאה מיטבית.

הזרקת מילויים 

 •      חומצה היאלורונית  
 •      חומצה פולית
 •      קלציום הידרוקסיאפטיט 
 •      מיקרו-ספירות פולימר

חוטי עיגון ומתלים 

 •      PDO
 •      פוליפרופילן

בוטוקס 

 •      הזרקות ממוקדות לשיתוק שרירים

שיטות המבוססות על לייזר

 •      קילוף לייזר להסרת שכבות עור
 •      לייזר מסוג Ultherapy

טיפולי פנים משלימים  

 • מסיכות לשיפור מרקם העור  
 • חומצה רטינואית לטיפול בקמטוטים וצלוליט

פרוצדורות לעיצוב לחיים

הזרקת מילוייםבוטוקסחוטים
היקף ומידת השינוינפח ותלת-מימדיות גבוהיםשינוי מתון והדרגתישינוי בינוני להדרגתי
משך ההחזקה של התוצאות12-18 חודשים4-6 חודשים5-10 שנים
זמן ההחלמהמהיר - ימים ספורים1-2 שבועותמספר שבועות
כמות טיפולים נדרשתטיפול אחד + תחזוקהמספר טיפוליםטיפול אחד בלבד
כאב/ אי-נוחות בטיפולנמוכיםנמוכיםבינוני

האפשרויות הטכנולוגיות הקיימות היום מאפשרות פיסול ועיצוב מחודש של הלחיים במגוון דרכים – החל משיטות פשוטות ומהירות כמו מילוי בהזרקה ועד שיטות מתוחכמות יותר שכוללות שילוב טכניקות כגון לייזר, חוטים ועוד. עם זאת, רק טיפול בידי מומחה מנוסה שקיבל הכשרה ספציפית בתחומי העיצוב והפיסול יבטיח לכם תוצאה מיטבית ובטוחה לחלוטין.

ד"ר מאיר באבאיב הינו מומחה בכיר וחלוץ בתחומי האסתטיקה וטיפולי פנים מתקדמים, עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה. אנו מזמינים אתכם לתאם פגישת ייעוץ על מנת למצוא יחד את פתרון עיצוב הלחיים המיטבי בשבילכם.

×

שיחת ווטסאפ

ברוכים הבאים לקליניקה בהובלת ד"ר מאיר באבאיב,
מומחה לדרמטולוגיה מתקדמת והצרת היקפים ללא ניתוח.

לפרטים ותיאום תור