במרפאה הדרמטולוגית והאסתטית המתקדמת של ד"ר מאיר באבאייב, אנו מתמחים בהסרת נקודות חן ושומות בטוחה, יעילה וללא השארת צלקות כבר למעלה מ-20 שנה.

ד"ר באבאייב, מומחה בעל שם עולמי לרפואת עור עם ניסיון קליני עשיר ומגוון, מאמין בגישה אישית ומותאמת לכל מטופל. תחת ידיו המיומנות, המנוסות והעדינות, הלקוחות זוכים לתוצאות מושלמות של הסרת נגעי עור באופן מדויק, תוך שימוש בטכנולוגיות החדשניות והמתקדמות ביותר בתחום וללא צלקות.

בקליניקה, אנו גאים במוניטין המצוין ובשביעות הרצון הגבוהה של המטופלים, שמהווים עדות מובהקת לרמת השירות יוצאת הדופן הניתנת במרפאה.

מהן נקודות חן ומדוע מסירים אותן?

נקודות חן, הידועות גם בשם שומות, הן תופעה שכיחה של גידולי עור שפירים. הן למעשה התקבצויות של תאי צבע (מלנוציטים) שיוצרות כתמים בגוונים חומים עד שחורים על פני העור. רוב נקודות החן הן תמימות ואינן מהוות סכנה בריאותית, אך לעתים עשויות להוות מטרד אסתטי, ואף לגרום לאי-נוחות במקרה של שפשוף בבגדים.

לא פעם אנשים בוחרים להסיר נקודות חן מסיבות קוסמטיות, בין אם מפני שהן בולטות וגדולות מדי לטעמם, או שהן ממוקמות באזור בעייתי בגוף. ישנם גם מטופלים שחוששים מהסיכון הנדיר שנקודת חן עלולה להתפתח לגידול ממאיר.

בכל מקרה, חשוב שכל החלטה על הסרת שומה תתקבל בהמלצת רופא עור או מומחה בכירורגיה פלסטית, שיוכל להעריך את מצב העור ולבחון אם לא מדובר בנגע חשוד שדורש בירור נוסף.

 

סוגים עיקריים של נקודות חן

קיימים מספר סוגים ומאפיינים עיקריים לנקודות חן:
שומות רגילות (Common Nevi) – עגולות או אובאליות, בעלות גבולות ברורים, בצבע אחיד. אלה המוכרות והנפוצות ביותר.
שומות דיספלסטיות (Atypical Nevi) – לרוב גדולות ובעלות צורה פחות סדירה וצבע משתנה. הן דורשות מעקב.
שומות מולדות (Congenital Nevi) – נוכחות כבר מהלידה, ועשויות להימצא בעומק העור ולהיראות שונה.

 

העיקרון הוא, שכל נקודת חן שעוברת שינוי משמעותי בגודל, בצבע או בצורה תדרוש בדיקה מדוקדקת כדי לשלול ממאירות.

 

טכניקות להסרת נקודות חן

בהתאם לאפיונים של השומה ולהעדפות המטופל, ניתן לבחור בין מספר שיטות עיקריות להסרת נקודות חן:

הסרה בלייזר (Laser Removal) – שימוש בקרן לייזר להשמדת תאי הצבע בשומה, כמעט ללא פגיעה בעור הבריא שמסביב. מתאימה לנקודות חן שטחיות בהירות. החיסרון הוא שלא ניתן לבדוק את הרקמה פתולוגית.

קריותרפיה (Cryotherapy) – הקפאה של השומה באמצעות חנקן נוזלי, הגורמת להתנוונותה ונשירתה מבלי להשאיר חתך מכוון. מדובר בשיטה פשוטה המתאימה לנקודות קטנות. עלול לגרום לשינויי פיגמנטציה.

גילוח (Shave Excision) – כאן מבוצע "גילוח" שטחי של השומה בעזרת סכין מיוחדת, ללא צורך בתפירה. שיטה זו מתאימה לנקודות חן קטנות ושטוחות שאינן נמצאות בעומק העור. סיכויי ההישנות גבוהים יותר מאשר בניתוח.

אלקטרו-כירורגיה (Electrosurgery) – השמדת רקמת נקודת החן ע"י זרם חשמלי בתדר גבוה, תוך חימום ואידוי מבוקרים. מתאימה לנגעים קטנים במיקומים עדינים.

 

מה חשוב לדעת ולבדוק לפני ההסרה

הצעד החשוב ביותר הוא ההתייעצות המוקדמת עם רופא עור או כירורג פלסטי בעל ניסיון משמעותי בתחום. במהלך הייעוץ נבדקים סוג השומה ותכונותיה, ובעיקר שוללים אפשרות של ממאירות. לעתים גם תידרש ביופסיה (נטילת דגימת רקמה זעירה) כדי לאבחן את טיב הנגע.

בנוסף, זהו השלב שבו הרופא יסביר למטופל על האפשרויות הטיפוליות לסוג השומה הספציפי, על היתרונות והחסרונות של כל שיטה מוצעת, ועל הציפיות הריאליות. חשוב שתתקיים שיחה על כל הפרמטרים הללו – כך שהמטופל יוכל לקבל החלטה מושכלת.

 

תהליך הסרת נקודות החן

אופי ההליך ישתנה כמובן בין השיטות השונות. ואולם, המכנה המשותף הוא שברוב המקרים מדובר בפרוצדורה אמבולטורית (ללא אשפוז) שמתבצעת בקליניקה או בחדר ניתוח:

בדרך כלל תינתן זריקת הרדמה מקומית באזור הנגע, כדי למנוע תחושת כאב. לאחר מכן, הרופא יסיר את נקודת החן בטכניקה שנבחרה בהתאם לסוג השומה ולמיקומה, ובמידת הצורך יחבוש את האזור.

כל ההליך נמשך כ-20 עד 30 דקות בלבד, תלוי בגודל ובמספר נקודות החן. לרוב ניתן לשוב לשגרה מיד בתום הפעולה, עם מעט הגבלות ואמצעי זהירות שהרופא ינחה לגביהם באופן אישי.

 

טיפול לאחר ההליך והחלמה

תקופת ההחלמה לאחר הסרת שומות אינה ארוכה ברוב המקרים, אך דורשת תשומת לב ומעקב:
– מיד לאחר הפרוצדורה יש להמשיך להשתמש בחבישה או משחה אנטיביוטית עפ"י הנחיות הרופא.
– רצוי להימנע מפעילות גופנית מאומצת, חשיפה לשמש/מים ושפשוף האזור למשך כשבוע.
– תופעות כמו אודם מקומי, נפיחות קלה וגרד הן שכיחות ובדרך כלל חולפות תוך ימים ספורים.
– אם מופיעים כאב עז, הפרשה, דימום או סימני זיהום – יש לפנות לרופא בהקדם.

בסופו של דבר, תהליך ההחלמה עשוי לקחת כמה שבועות עד שהעור יתחדש לגמרי באזור הטיפול. ייתכן שיוותר שינוי זמני בפיגמנטציה וצלקת עדינה. עם זאת, ברוב המכריע של המקרים, בסבלנות ובהיענות להוראות הרופא – התוצאה הקוסמטית תהיה משביעת רצון ביותר.

 

סיכונים אפשריים

חשוב להדגיש כי הסרת נקודות חן היא פרוצדורה מאוד נפוצה ובדרך כלל בטוחה. עם זאת, קיימים מספר סיכונים שעליהם חשוב להיות מודעים:
זיהום באזור הפעולה – נדיר ביותר בתנאים סטריליים ובטיפול נכון לאחר ההליך. מאופיין בחום, אודם, הפרשה, וכאב מתמשך.
שינוי בצבע העור (דיספיגמנטציה) – במיוחד בעורות כהים יותר או בחשיפה לשמש.
הופעת צלקות – קיים סיכון לצלקות, בפרט בנקודות חן גדולות ועמוקות או בעור נוטה לקלואידים.

יש לציין שכל הסיכונים האלה ניתנים לצמצום ולמניעה ע"י בחירה מושכלת של השיטה וביצוע על ידי רופא מיומן.

נקודות חן (שומות) הן תופעת עור שכיחה, שברוב המקרים אינה מהווה סיכון רפואי. יחד עם זאת, שיקולים אסתטיים או אי-נוחות עשויים להוביל להחלטה על הסרה שלהן. בימינו קיימות מספר שיטות בטוחות ויעילות לביצוע הפרוצדורה – כירורגיות, לייזר, קריותרפיה ועוד.

הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא התייעצות מקיפה עם רופא עור מנוסה, אשר יוכל להעריך את מצב העור ולהמליץ על תוכנית הטיפול האופטימלית בכל מקרה ומקרה. במרפאה של ד"ר מאיר תמצאו את הניסיון, הידע העדכני והטכנולוגיה לביצוע מושלם של הסרת שומות – הכל עם ליווי אישי ושירות קליני ברמה הגבוהה ביותר.

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר ולקבוע תור להיוועצות.

לפרטים ותיאום תור 💛

שיחה עם נציג

×

שיחת ווטסאפ

הי, הגעת לקליניקה של ד"ר מאיר.
אנחנו מומחים בטיפוח עור ופיסול גוף.

לתיאום תור או קבלת פרטים

השאיר/י פרטים, מחכים לך 💛