תוכן עניינים
צרו קשר לייעוץ או טיפול
מהן נקודות חן, מתי הן מסוכנות, מהן דרכי הטיפול והמניעה? המדריך המקיף של ד"ר באבאיב עונה על כל השאלות. גלו עוד על שירותי רפואת העור והסרת נקודות חן במרפאה המתקדמת שלנו 👆
הטיפולים המובילים בקליניקה
צרו קשר לייעוץ או טיפול

נקודות חן

מהי נקודת חן?

נקודת חן היא כתם קטן ובדרך כלל חום על העור, הנוצר כתוצאה מהתרכזות תאי צבע (מלנוציטים) במקום מסוים. ד"ר מאיר באבאיב, רופא עור מומחה ומוביל בתחום הדרמטולוגיה עם ניסיון של מעל 15 שנה, מסביר כי מרבית נקודות החן הן שפירות וחסרות סיכון בריאותי. יחד עם זאת, במקרים מסוימים שומות עלולות לעבור שינויים ולהפוך לסרטן העור מלנומה. במאמר זה, נסקור לעומק את הנושא ונציג את הפתרונות המתקדמים ביותר להסרה ולטיפול בנקודות חן, הזמינים כיום בקליניקה לרפואת עור ואסתטיקה של ד"ר באבאיב במתחם עזריאלי לעסקים בחולון.

סוגי נקודות חן ומאפייניהן

נקודות חן או שומות בעור מתחלקות למספר סוגים עיקריים:

 1. שטוחות (Junctional nevi) – שטוחות ובצבע חום או שחור.
 2. מורמות (Compound nevi) – בעלות מרקם מוגבה מפני העור.
 3. תת-עוריות (Intradermal nevi) – ממוקמות עמוק יותר בעור.
 4. קונגניטליות – נוכחות מלידה ובעלות סיכון מוגבר להפוך לממאירות.

רוב נקודות החן מופיעות בילדות ובגיל ההתבגרות, ועשויות לעבור שינויים במהלך החיים כמו גדילה והכהיה. עם זאת, שינויים פתאומיים בצבע, בגודל או בצורה של שומה יכולים להוות סימני אזהרה.

מתי נקודת חן הופכת למסוכנת?

למרות שרוב נקודות החן אינן מזיקות, חשוב לעקוב אחר שינויים בהתאם לכלל ABCDE:

 • א – אסימטריה: צורה לא סימטרית של השומה.
 • ב – גבולות: שוליים לא אחידים ומפורצים.
 • ג – צבע: גוונים מרובים או צבע שחור עז.
 • ד – קוטר: גודל מעל 6 מ"מ.
 • ה – התפתחות: שינוי לאורך זמן בגודל, צבע או צורה.

במידה ומופיעים סימנים מדאיגים, יש לפנות לבדיקת נקודות חן אצל רופא עור בהקדם האפשרי לשלילת מלנומה.

הקשר לסרטן העור

כ-30% ממקרי המלנומה, סרטן העור הממאיר והמסוכן ביותר, מתפתחים על בסיס נקודת חן קיימת. גורמי הסיכון כוללים:

 • מספר רב של שומות (מעל 50).
 • עור בהיר ורגיש לשמש.
 • היסטוריה משפחתית של מלנומה.
 • נקודות חן קונגניטליות גדולות.
 • חשיפה מוגברת לקרינה אולטרה-סגולה.

ד"ר באבאיב ממליץ על בדיקה עצמית של נקודות חן אחת לחודש, ובדיקת עור מקיפה אצל רופא עור מומחה אחת לשנה לפחות.

אפשרויות הטיפול

כאשר נקודת חן מהווה מפגע אסתטי, יש לשקול הסרת נקודות חן בשיטה המתאימה תחת פיקוח רופא עור. שיטות הטיפול העיקריות:

 1. הסרת נקודות חן בלייזר – באמצעות אנרגיית לייזר ממוקדת המאדה את הנגע וסופגת אותו.
 2. כריתה כירורגית – תחת הרדמה מקומית וסגירה באמצעות תפרים.
 3. שיטות פילינג כימי או הקפאה – לנגעים שטחיים ולא עמוקים בלבד.

לכל שיטה יתרונות וחסרונות, והבחירה תלויה במאפייני נקודת החן ובמיקומה. חשוב לציין כי אין להסיר שומות בעצמך בבית, שכן הדבר מגביר את הסיכון לזיהום ולהופעת צלקות.

כיצד להיערך להסרת נקודות חן?

לפני הסרת נקודות חן, יש לקבוע פגישת ייעוץ עם רופא עור מומחה לדרמטולוגיה. הרופא יבצע בדיקה קלינית וכן בדיקת דרמוסקופיה מקיפה כדי לשלול ממאירות. במידת הצורך, תילקח ביופסיה לפני ההסרה המלאה.

בנוסף, יסביר הרופא על אופן ההסרה וההחלמה, ויתאים את הטיפול לאזור הנגע ולאופי השומה. חשוב לבחור במרפאה ובמומחה בעלי ניסיון וטכנולוגיה מתאימים, כדי להבטיח תוצאות מיטביות עם מינימום סיכונים וצלקות.

טיפול פרו-אקטיבי למניעת התפתחות

למרות שאי אפשר למנוע לחלוטין את הופעת נקודות חן, ניתן לנקוט מספר צעדים פרו-אקטיביים:

 • הגנה מקרינת השמש באמצעות קרם הגנה, כיסוי והימנעות משהות בשעות השיא.
 • ביצוע בדיקה עצמית ומעקב קבוע אחר שינויים בשומות הקיימות.
 • הימנעות ממיטות שיזוף, סולריום וחשיפה ישירה ממושכת לשמש.
 • אימוץ אורח חיים בריא עם תזונה עשירה בנוגדי חמצון ופעילות גופנית סדירה.

במקרה של נקודות חן רבות או אטיפיות, ניתן לשלב בדיקות סקר תקופתיות כמו צילום גוף מלא לאיתור מוקדם של סרטן עור.

עובדות שכדאי לדעת על נקודות חן

נקודות חן הן תופעה נפוצה ומוכרת, אך רבים אינם מודעים למאפיינים הביולוגיים שלהן ולעובדות המעניינות הקשורות אליהן. הנה מבחר עובדות חשובות ומפתיעות על נקודות חן:

 1. מספר הנקודות משתנה במהלך החיים – רוב נקודות החן מופיעות בילדות ובגיל ההתבגרות, אך הן יכולות להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר. לרוב מספרן עולה עד גיל 40-50 ואז מתייצב או יורד.
 2. צבע נקודות החן נקבע לפי סוג המלנין – צבען החום של רוב נקודות החן נובע מהפיגמנט מלנין. לעיתים הן יכולות להיות גם שחורות, כחולות, אדומות או לבנות – צבעים שנוצרים משילוב של מלנין עם רכיבים אחרים בעור.
 3. נקודות חן הן שילוב של סוגי תאים שונים – מבנה נקודות החן מכיל שני סוגי תאים: מלנוציטים (יצרני המלנין) וקרטינוציטים (תאי העור עצמם). השילוב ביניהם ומיקומם קובע את המראה וסוג נקודת החן.
 4. הגנים קובעים את מספר וצורת נקודות החן – ישנם הבדלים גנטיים בין אנשים בכל הנוגע למספר, צפיפות וצורה האופיינית של נקודות החן שלהם. למשל, נקודות רבות יותר נפוצות בקרב בהירי עור ובעלי שיער אדמוני.
 5. אצל תינוקות יש פחות נקודות חן – תינוקות נולדים עם מעט מאוד נקודות חן מולדות (כ-1% מהתינוקות). מרביתן מתפתחות בשנים הראשונות לחיים ובמיוחד בזמן החשיפה הראשונית לשמש.
 6. נקודות חן נוטות להופיע בקבוצות – נקודות החן אינן מפוזרות באופן אקראי על הגוף, אלא מרוכזות באזורים מסוימים כמו הגב, החזה, הזרועות והרגליים. מיקומן תלוי בדפוסי התפתחות העובר.
 7. מספר נקודות החן קשור לסיכון למלנומה – בעלי 50 נקודות חן ומעלה נמצאים בסיכון גבוה פי 4-6 לפתח מלנומה לעומת אלו עם פחות מ-50. אולם הסיכון עדיין נמוך ועומד על 1% בערך.
 8. גברים ונשים נבדלים במיקום נקודות החן – נשים מפתחות יותר נקודות חן באזור הרגליים, בעוד שגברים נוטים ליותר נקודות חן על הגב, הכתפיים והחזה. המנגנון של ההבדלים אינו ברור.
 9. חשיפה לשמש מעודדת יצירת נקודות חן – קרינת UV מגבירה את פעילות המלנוציטים ביצירת מלנין, מה שיכול לעודד התפתחות נקודות חדשות בעור, בעיקר בגילאים צעירים.
 10. הסרת נקודות חן אינה מגבירה את הסיכון לסרטן – בניגוד לתפיסה הרווחת, הסרה של נקודת חן שפירה באמצעים רפואיים לא תגרום להתפתחות ממאירה שלה. אין עדויות מחקריות שתומכות בטענה זו.

ההיכרות עם עובדות אלו מאפשרת הבנה מעמיקה יותר של התופעה, מסייעת באיתור סימנים מחשידים ותורמת לקבלת החלטות מושכלות לגבי בדיקה, מעקב וטיפול בנקודות החן. עם זאת, העובדות האלה אינן מהוות תחליף לחוות דעת אישית של רופא עור מומחה, שיכול להדריך באופן ספציפי לגבי הגישה הנכונה עבור כל מטופל.

המפתח לבריאות העור

נקודות חן הן תופעה נפוצה ורובן אינן מהוות סכנה. ברם, יש חשיבות רבה למעקב שגרתי ולבדיקה מקצועית של נקודות חן על מנת לזהות מוקדם ככל האפשר שינויים מחשידים. בקליניקה של ד"ר מאיר באבאיב, מומחה לרפואת עור, תוכלו לקבל את הטיפול המתקדם והאיכותי ביותר בתחום רפואת העור.

מרפאתו של ד"ר באבאיב מצוידת במכשור הדרמטולוגי החדשני ביותר ובצוות מיומן ומקצועי, על מנת להבטיח לכם שירות מקיף ואבחון מדויק. בתור רופא עור פרטי המציע גם שירותי דרמטולוג דחופים, אנו כאן בשבילכם בכל עת ולכל צורך.

בין אם אתם מעוניינים בהסרת נקודות חן מטעמים קוסמטיים או רפואיים, אל תהססו ליצור עמנו קשר ולקבוע תור לבדיקה מקיפה אצל ד"ר באבאיב עוד היום. כפי שמעידות חוות הדעת וההמלצות הרבות של מטופלים מרוצים, אנו מחויבים לשירות ברמה הגבוהה ביותר ולהשגת התוצאות המיטביות עבורכם. בואו ניקח יחד אחריות על בריאות העור שלכם!

תהליך ההחלמה והתוצאות לאחר הסרת נקודות חן

לאחר הסרת נקודות חן, תהליך ההחלמה תלוי במספר גורמים כמו גודל ועומק הנגע, שיטת ההסרה ומיקום האזור המטופל. ברוב המקרים, תידרש תקופת החלמה של מספר ימים עד שבועות:

 • צפויה אודם (אדמומיות) ונפיחות קלה באזור הטיפול, שאמורים לחלוף תוך 3-5 ימים.
 • במקרה של תפרים, הם מוסרים כעבור שבוע עד 10 ימים לאחר ההסרה.
 • ייתכן גרד או תחושת עקצוץ בזמן החלמת העור, שניתן להקלה עם משחות.
 • במרבית המקרים, ההחלמה המלאה של העור היא תוך 2-4 שבועות.
 • הצלקת הסופית מתייצבת ומתבהרת במהלך מספר חודשים לאחר ההסרה.

התוצאה הסופית תהיה עור חלק ואחיד יותר במקום בו הייתה נקודת החן. עם הטכניקות המתקדמות כיום, הצלקות מינימליות ולא בולטות לעין. ד"ר באבאיב מספק הנחיות אישיות לטיפול בעור לאחר ההסרה, כדי להבטיח את התוצאה האסתטית הטובה ביותר.

עלויות וכיסוי ביטוחי של הסרת נקודות חן

המחיר של הסרת נקודת חן יכול להשתנות בהתאם לגודל ולמורכבות שלה, וכן לפי סוג הטכניקה בה ייעשה שימוש (לייזר או כירורגיה). בקליניקה של ד"ר באבאיב, מחיר הסרת נקודת חן בודדת נע בין 1000 ל-1500 שקלים, עם הנחות לכמות גדולה יותר.

חשוב לציין כי ברוב המקרים, טיפולים להסרת נקודות חן אינם נחשבים רפואיים ולכן לא מכוסים על ידי קופות החולים או ביטוחי בריאות פרטיים. בהסרה מסיבות קוסמטיות, ההוצאה היא לרוב מכיס המטופל. עם זאת, קיימים מצבים בהם הביטוח כן עשוי לכסות את הטיפול:

 • כאשר רופא קובע שההסרה נחוצה מבחינה רפואית, למשל בשל סימנים מחשידים למלנומה.
 • במקרה של נקודות חן גדולות ו/או מרובות הפוגעות בתפקוד ומהוות בעיה בריאותית.
 • אם המטופל מבוטח בפוליסה מורחבת לניתוחים אסתטיים המכסה גם את התחום.

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל והגורמים הביטוחיים הרלוונטיים כדי לקבל הכוונה מדויקת בנושא עלויות וכיסוי.

שיטות מתקדמות לאבחון נקודות חן

דרמוסקופיה דיגיטלית היא טכניקת הדמיה לא פולשנית המאפשרת בחינה מוגדלת ומפורטת של מבנה העור ונגעים על פניו, כולל נקודות חן. השיטה משתמשת במצלמה מיוחדת המחוברת למחשב, ויוצרת תמונות באיכות גבוהה ובהגדלה של פי 20 עד פי 70. כך ניתן לנתח לעומק את מאפייני נקודת החן ולזהות שינויים מחשידים מוקדם ככל האפשר.

יתרונות נוספים של דרמוסקופיה דיגיטלית כוללים:

 • ניטור נקודות חן לאורך זמן והשוואה בין צילומים כדי לזהות במהירות שינויים בצורה, בצבע ובגודל.
 • יכולת לחלוק את התמונות עם מומחים נוספים לצורך התייעצות.
 • שמירת התמונות בתיק הרפואי של המטופל לצד תיעוד ממצאים חשובים.
 • הקטנת הצורך בביופסיות מיותרות ועזרה בקבלת החלטות טיפוליות.

טכנולוגיה חדשנית נוספת היא מיפוי גוף מלא באמצעות מערכות כמו FotoFinder, המאפשרת סריקה אוטומטית מהירה של כל הגוף, זיהוי ממוחשב של נגעים חשודים והשוואה בין בדיקות סדרתיות לאיתור שינויים לאורך זמן. שילוב הכלים המתקדמים האלו מביא לרמת אבחון מדויקת יותר של נקודות חן.

הבדלים מגדריים בנקודות חן

מחקרים מצאו מספר הבדלים בין גברים לנשים בכל הנוגע להופעה ולהתפתחות של נקודות חן:

 • מספר וצפיפות: נשים נוטות לפתח בממוצע יותר נקודות חן על הגוף מאשר גברים.
 • איזורי הופעה: בגברים נקודות חן נפוצות יותר באזור הגב, הכתפיים והחזה, בעוד שבנשים הן יותר באזור הרגליים.
 • גילאי הופעה: צמיחת נקודות חן חדשות נמשכת בקצב גבוה יותר בגברים עד לשנות ה-40, ובנשים עד לשנות ה-50.
 • גורמי סיכון: חשיפת יתר לשמש מגבירה את היווצרות נקודות החן בשני המינים, אולם העלייה חדה יותר בגברים.
 • שכיחות מלנומה: בגילאים מתחת ל-50, נשים מפתחות יותר מלנומות מגברים. מעל גיל 50 המגמה מתהפכת.

מבחינת הסרה וטיפול בנקודות חן, לרוב אין הבדל בין המינים בבחירת השיטה. עם זאת, לפני הסרה חשוב להביא בחשבון הבדלים ברקמות העור, ברמת הצלקת ובתהליך ההחלמה בין גברים לנשים, ולהתאים את הטיפול בהתאם. לכן, גם בהיבט הזה, יש חשיבות רבה לבחירה במומחה בעל ניסיון שיוכל לספק מענה אופטימלי לצרכים הספציפיים של כל אחד.

המומחה לרפואת עור שתמיד תוכלו לסמוך עליו

ד"ר מאיר באבאיב הוא מומחה מוביל בתחום רפואת העור, עם ניסיון קליני עשיר של מעל 15 שנה. בקליניקה הפרטית שלו במתחם עזריאלי בחולון, ד"ר באבאיב מציע מגוון רחב של שירותים דרמטולוגיים, החל מאבחון וטיפול בבעיות עור שכיחות ועד פרוצדורות אסתטיות מתקדמות.

חוות דעת והמלצות ממטופלים מרוצים

אחד הדברים שהכי מייחדים את ד"ר באבאיב הוא המחויבות העמוקה שלו לשביעות הרצון של המטופלים. בעמוד חוות הדעת באתר, תוכלו למצוא עשרות ביקורות אוהדות ממטופלים שחוו על בשרם את האכפתיות, המקצועיות והיסודיות של ד"ר באבאיב. המלצות אלו מהוות עדות מוצקה לאיכות הטיפול יוצאת הדופן שתקבלו במרפאה.

עקבו אחר ד"ר באבאיב ברשתות החברתיות

בנוסף לאתר המקיף שלו, לד"ר באבאיב נוכחות פעילה גם ברשתות החברתיות, שם תוכלו להתעדכן בחידושים בתחום רפואת העור, לקבל טיפים והמלצות, ולהתרשם מתוצאות הטיפולים:

העוקבים ברשתות החברתיות של ד"ר באבאיב נהנים מתכנים בלעדיים, מענה על שאלות, והצצה מאחורי הקלעים על פעילות המרפאה. זו דרך נהדרת להכיר מקרוב את האיש והמומחה שעומד מאחורי השם.

לסיכום

בין אם אתם זקוקים לעזרה דחופה עם בעיית עור או סתם רוצים לטפח את המראה, היכולת לפנות לרופא עור אמין ומנוסה כמו ד"ר באבאיב היא נכס שאין לו תחליף. המוניטין המצוין, חוות הדעת המרשימות, והנוכחות האותנטית ברשתות – כל אלו הופכים את ד"ר מאיר באבאיב לבחירה מושלמת בכל הקשור לבריאות ויופי העור. אל תהססו לפנות אליו עוד היום ולקחת את הצעד הראשון בדרך לעור בריא וזוהר!

×

שיחת ווטסאפ

ברוכים הבאים לקליניקה בהובלת ד"ר מאיר באבאיב,
מומחה לדרמטולוגיה מתקדמת והצרת היקפים ללא ניתוח.

לפרטים ותיאום תור