המדריך המלא לשנת 2023​

בוטוקס, טיפול אנטי אייג'ינג מהפכני, זכה לתשומת לב משמעותית בתעשיית הקוסמטיקה. מאמר זה נועד לספק הבנה מעמיקה של זריקות בוטוקס, הבסיס המדעי של הטיפול, השוואה עם טיפולים אחרים, תדירות, תוצאות צפויות ועלות.

בנוסף, הוא בוחן יישומים טיפוליים אחרים של בוטוקס, כמו טיפול בהזעה מוגזמת, אודם בפנים – רוזצאה וחיוך gummy smile, כמו כן שימושים נוספים להרמת פנים בחלק תחתון של הפנים והצוואר. 

 

מהו בוטוקס ולמה משתמשים בו?

בתחום ההליכים הקוסמטיים, בוטוקס הוא אחד הטיפולים הנפוצים ביותר, הידוע בעיקר ביכולתו להפחית קמטים ולהעניק מראה צעיר יותר. בוטוקס, או רעלן בוטולינום, הוא חלבון המשפיע על העצבים המיוצר על ידי החיידק קלוסטרידיום בוטולינום. כאשר מוזרק בכמויות קטנות, הוא חוסם אותות עצבים בשרירים בהם הוזרק, וגורם לשיתוק שרירים זמני , דבר שיכול להחליק קמטים  וקמטוטים.

האגודה האמריקאית לכירורגיה פלסטית מדווחת כי למעלה מ- 7.4 מיליון פרוצדורות בוטוקס בוצעו בשנת 2019, מה שהפך אותה להליך הקוסמטי הלא פולשני הנפוץ ביותר. מעבר לשימושים האסתטיים שלה, בוטוקס אושרה גם על ידי ה- FDA לטיפול במגוון מצבים רפואיים, כולל מיגרנות כרוניות, הזעה מוגזמת (היפרהידרוזיס) והפרעות עיניים מסוימות.

אמנם טיפולי בוטוקס הם בדרך כלל בטוחים, אך לעיתים כרוכים בסיכונים.  הסיכונים יכולים לכלול כאבים באתר ההזרקה, תסמינים דמויי שפעת, עפעפיים שמוטים, ובמקרים נדירים, בעיות חמורות יותר כמו בעיות נשימה או בליעה. עם זאת, בידיים של רופא מיומן, הסיכונים הללו הם מינימליים מצד אחד והתוצאה מאידך משמעותית.

החלקת קמטים במצח עם בוטוקס , התוצאה המלאה לאחר 5 ימים

המדע שמאחורי הבוטוקס

על סמך השימוש הנרחב, המדע העומד מאחורי בוטוקס מגלה כיצד נוירוטוקסין עוצמתי זה יכול להפחית ביעילות קמטים ולהרים את הפנים על ידי שיתוק זמני של שרירים ממוקדים. בוטוקס, המכונה גם רעלן בוטולינום מסוג A, הוא חומר מטוהר שמקורו בחיידקים. זה חוסם את אותות העצבים לשריר בו הוא מוזרק. ללא אותות אלה, השריר אינו יכול להתכווץ, מה שמוביל להפחתה זמנית של הקמטים באזור.

מחקרים מראים כי בוטוקס הוא טיפול בטוח ויעיל לקמטים וקמטוטים בפנים. הוא משמש לרוב בקווי מצח, רגלי עורב (בצידי העינים)  וקמטי הזעף (בין הגבות). ההשפעות של בוטוקס נמשכות כשלושה עד ארבעה חודשים, לאחר מכן השרירים חוזרים בהדרגה לתפקודם הרגיל וקמטים מופיעים שוב. עם זאת, טיפולים חוזרים יכולים למעשה לאמן את השרירים להגיב פחות לגירוי עצבי, וכתוצאה מכך מתקבלות תוצאות לאורך זמן.

חשוב לציין כי בעוד שבוטוקס יעיל ביותר, עליו להיות מוזרק על ידי רופא מיומן. מטפלים לא מאומנים או חסרי ניסיון עלולים לגרום לתופעות לוואי לא רצויות כמו עפעף שמוט, ראייה כפולה או חיוך לא אחיד.

 

בוטוקס לעומת טיפולי אנטי אייג'ינג אחרים

השוואת בוטוקס לטיפולים אלטרנטיביים נגד הזדקנות כמו חומרי מילוי עוריים, פילינג כימי וטיפולי לייזר, מספקת תובנות חשובות לגבי היתרונות המובהקים והחסרונות הפוטנציאליים של בוטוקס.

בוטוקס, צורה מטוהרת של רעלן בוטולינום, פועל על ידי שיתוק זמני של שרירים, ובכך מפחית את מראה הקפלים והקמטים. השפעותיו נמשכות בדרך כלל כשלושה עד שישה חודשים, מה שהופך אותו לפיתרון זמני ועם זאת יעיל.

חומרי מילוי עוריים, לעומת זאת, פועלים על ידי הרמת קפלי העור, מילוי קמטים והוספת נפח לרקמות רכות. הם מחזיקים בין חצי שנה לשנתיים, או אפילו יותר במקרים מסוימים. עם זאת, הם עלולים לגרום לגושיות או למרקם לא אחיד בעור, תופעה שלא מופיעה בבוטוקס.

פילינג כימי וטיפול לייזר מחדשים את העור. הם מסירים את שכבת העור העליונה כדי לחשוף עור צעיר וחלק יותר מתחת. להליכים אלה יכולות להיות השפעות מתמשכות יותר אך גם זמני ההחלמה ארוכים יותר.

 

מהי התדירות בה מומלץ להזריק בוטוקס? 

תדירות ההזרקה היא שיקול חשוב בשל אופיה הזמני של התוצאה. תדירות זריקות הבוטוקס יכולה להשתנות בהתאם לשלל גורמים.

1. חילוף החומרים בגוף: כל אדם מפרק בוטוקס בקצב שונה. חלקם עשויים לראות את התוצאות שלהם נמשכות 3 עד 4 חודשים, בעוד שאחרים עשויים להבחין בתוצאה שנעלמת לאחר חודשיים.

2. אזור מטופל: אזור הפנים המטופל יכול להשפיע גם על תדירות הזריקות. לדוגמה, אזורים עם פעילות שרירית מוגברת יותר כמו בין הגבות עשויים לדרוש טיפולים תכופים יותר.

3. תוצאות רצויות:  התדירות יכולה להיות תלויה בתוצאות הרצויות. אם רוצים שינוי עדין, יתכן שיהיה צורך בפחות טיפולים. 

4. הנחיית הרופא: רופא מנוסה צריך להנחות את תדירות הטיפולים על סמך דרישות ותגובות אינדיבידואליות לזריקות.

 

מתי לצפות לתוצאות מהזרקת בוטוקס?

בדרך כלל ניתן להבחין בתוצאות ראשוניות תוך 24 עד 48 שעות, כאשר בדרך כלל ניתן לראות תוצאות מיטביות סביב פרק הזמן של שבועיים. עם זאת חשוב לציין כי ציר זמן זה אינו מוחלט ויכול להיות שונה על סמך גילו של האדם, מצב העור שלו וסוג הבוטוקס שהוזרק.

בוטוקס בצידי העינים לפני ואחרי
טיפול להחלקת קמטים בצידי העינים

האם הזרקת בוטוקס כואבת?

במהלך מתן זריקות בוטוקס, ניתן לחוות אי נוחות קלה, וניתן בהחלט להפחית אי נוחות זו על ידי האמצעים הבאים: 

מריחת קרם הרדמה מקומית במקום ההזרקה לפני הטיפול. לרוב זה יהיה קרם המכיל לידוקאין , פרילוקאין ולפעמים טטרקאין. שילוב כזה מוכיח את עצמו כמפחית כאב משמעותי . הקרם נמרח רבע שעה לפני הטיפול.

גישה נוספת היא שימוש בחפיסות קרח לפני ההזרקה ואחריה. הקור לא רק מרפה את פני העור, אלא גם מכווץ את כלי הדם, ומפחית שטפי דם ונפיחות. יתר על כן, ניתן להשתמש במחט דקה להזרקה כדי למזער את הטראומה לרקמות. מחקר שנערך בשנת 2017 בתחום הכירורגיה הדרמטולוגית אישר כי גדלי מחט קטנים יותר הביאו פחות כאבים במהלך מתן הבוטוקס.

לבסוף, נסיון הרופא המזריק ממלאת תפקיד מפתח. רופא מנוסה יגרום פחות טראומת רקמות, דבר המפחית כאב. הטכניקה כוללת הזרקה מהירה, הימנעות מכלי דם והזרקה בעומק הראוי.

 

האם בוטוקס מותר במהלך הריון והנקה?

מנהל המזון והתרופות האמריקאי FDA מסווג את הבוטוקס כתרופת Class C, כלומר השפעותיו על ההיריון אינן ידועות לחלוטין. במחקרים בבעלי חיים נצפו נזקים מבוטוקס במהלך היריון ולכן ההמלצה הכללית היא להימנע מטיפולי בוטוקס במהלך היריון. 

בוטוקס והנקה: השפעות הבוטוקס על חלב אם ותינוקות מניקים אינן ברורות. לכן, רופאים רבים ממליצים להימנע מבוטוקס בזמן ההנקה.

אלטרנטיבות לבוטוקס: טיפולי טיפוח עור לא פולשניים ושינויים באורח החיים, כגון הידרציה נכונה, תזונה והגנה מפני השמש, יכולים להיות אלטרנטיבות בטוחות במהלך ההיריון וההנקה.

 

Dysport לעומת בוטוקס

גם דיספורט וגם בוטוקס הם זריקות בוטולינום טוקסין מסוג A. עם זאת, הם נבדלים זה מזה בתכונות כמו שטח השפעה, מינוני הזרקה ועוד.

מחקרים מגלים שדיספורט עשוי להתפשט קצת יותר מבוטוקס לאחר ההזרקה, מה שהופך אותו יעיל לטיפול באזורים גדולים יותר, כמו קמטי מצח. מצד שני, ההתפשטות המוגבלת של בוטוקס יכולה להציע גישה ממוקדת יותר, אידיאלית לאזורים ספציפיים ומוקדיים, כמו קווי קמטים בין הגבות.

מבחינת מהירות ההשפעה, מחקרים מצביעים על כך שדיספורט עשוי לפעול מהר יותר, בדרך כלל תוך 2-5 יום לאחר הטיפול, לעומת 4-7 הימים של בוטוקס. עם זאת, אורך החיים של התוצאות משתנה בין מטופלים, ושני סוגי החומרים מחזיקים בדרך כלל 3-4 חודשים.

 

אזורי הזרקת בוטוקס ויתרונותיהם

אזורי הזרקת הבוטוקס הנפוצים ביותר כוללים:

1. מצח: בוטוקס יכול להפחית באופן משמעותי קווים אופקיים וקמטים, ולהעניק למצח מראה חלק יותר.

2. קמטים בין הגבות: . בוטוקס עוזר להרפות את השרירים באזור זה, ומפחית את מראה הקמטים הללו.

3. צידי עינים ("רגלי עורב"): אלה הקמטים המשתרעים מפינות העיניים. זריקות בוטוקס יכולות למזער ביעילות סימני הזדקנות אלה.

4. "קווי ארנב": הקמטים הללו נמצאים בצידי האף, ויכולים להתבלט עם הגיל. בוטוקס יכול לעזור להפחית את הנראות שלהם.

אזורי מפתח אלה מגיבים היטב לבוטוקס עקב פעילות השרירים הבסיסית התורמת להיווצרות קמטים. 

 

מועמדים אידיאליים לטיפול בבוטוקס

למרות שטיפולי בוטוקס הוכחו כמועילים להפחתת קמטים ולהצערת פנים, הם אינם מתאימים לכולם ואנשים מסוימים נחשבים למועמדים אידיאליים. רופאי עור מגדירים את המועמדים הטובים ביותר בדרך כלל כאנשים בגילאי 18 עד 65 הנמצאים במצב בריאותי כללי טוב .

בוטוקס יעיל ביותר עבור אנשים עם קמטי פנים בינוניים עד חמורים, במיוחד אלה בחלקו העליון של הפנים כמו רגלי העורב, קווי הזעף וקווי המצח. מטופלים עם גישה חיובית וציפיות מציאותיות לגבי תוצאות הטיפול נחשבים גם כמועמדים מתאימים.

יתר על כן, אנשים ללא היסטוריה של מחלות עצביות, כמו טרשת נפוצה או מיאסטניה גרביס, נחשבים לבטוחים לטיפול. נשים בהריון או מניקות, או אלו שעברו ניתוח פנים לאחרונה, מומלץ בדרך כלל להימנע מבוטוקס.

 

מחיר של הזרקת בוטוקס נגד קמטים

מחיר טיפולי בוטוקס מושפע ממספר גורמים הכוללים את אזורי הטיפול, חומרת הקמטים והמיקום הגאוגרפי של המרפאה. בישראל מקובל לתמחר את הטיפול על פי אזורים כשאר מצח  , בין גבות וצידי עינים מוגדרים כל אחד כאזור בפני עצמו. התמחור בישראל נע בין 400 ל-1000 שח לאזור, כאשר ברוב הקליניקות המחיר עומד על 500 שח לאזור. 

השיקולים המשפיעים על עלות הטיפול בבוטוקס:

  1. אזור הטיפול : אזורים מסוימים דורשים יותר יחידות בוטוקס מאשר אחרות. לדוגמה, טיפול בקווי מצח עשוי לדרוש בין 10 ל 20 יחידות, ואילו טיפול בכפות רגלי העורב עשוי לדרוש בין 5 ל 15 יחידות.
  2. חומרת הקמטים: קמטים עמוקים יותר עשויים לדרוש יותר יחידות בוטוקס כדי להשיג תוצאות מיטביות.
  3. מיקום גיאוגרפי: יוקר המחיה באזורכם יכול להשפיע באופן משמעותי על עלות הבוטוקס. מרפאות באזורים עירוניים גדולים נוטים לגבות יותר מאלו בערים או בעיירות קטנות יותר.

 

שימושים אחרים של בוטוקס

בוטוקס לטיפול במיגרנה – בנוסף ליישומים הקוסמטיים, בוטוקס מציע גם הקלה משמעותית עבור כ- 12% מהאוכלוסייה העולמית הסובלת ממיגרנות כרוניות. טיפול אלטרנטיבי זה קיבל אישור של מנהל המזון והתרופות (FDA) בשל יעילותו במניעת מיגרנות לפני תחילתן.

מנגנון הפעולה – בוטוקס פועל על ידי חסימת מעבירים עצביים, הפחתת העברת אותות הכאב למוח, המונע הופעת מיגרנה.

מהות הטיפול –  ההליך כולל כ -30 זריקות באזורים ספציפיים סביב הצוואר והראש, הניתנים בדרך כלל כל 12 שבועות.

יעילות – מחקרים הראו כי חולים שטופלו בבוטוקס דיווחו על פחות ימי כאב ראש ופחות צריכת תרופות חריפה.

בטיחות – בעוד שרוב החולים סובלים היטב את הבוטוקס, תופעות לוואי פוטנציאליות יכולות לכלול כאבי צוואר, חולשת שרירים זמנית או כאבים באתר ההזרקה.

לפיכך, זריקות בוטוקס, כאשר הן ניתנות על ידי איש מקצוע מיומן בתחום הבריאות, יכולות להיות כלי רב עוצמה בארסנל כנגד מיגרנות כרוניות. עם זאת, כמו בכל הליך רפואי, יכולה להיות אי נוחות הקשורה לזריקות.

 

בוטוקס לטיפול בהזעת יתר

הזעת יתר, המשפיע לרוב על אזורים כמו בתי השחי, הידיים והרגליים, יכול להפריע מאוד ולהשפיע באופן משמעותי על איכות החיים.

בוטוקס, או רעלן בוטולינום, פועל על ידי חסימת הפרשת האצטילכולין הכימי, האחראי על הפעלת בלוטות הזיעה. כאשר מוזרק לאזורים הנגועים, הבוטוקס מונע ביעילות ייצור יתר של זיעה. מחקר שפורסם בכתב העת Dermatologic Surgery מצא כי חולים עם הזעת יתר חוו ירידה של 82% בהזעה בעקבות טיפול בבוטוקס.

עם זאת, חשוב לציין כי בוטוקס אינו פיתרון קבוע להזעת יתר. ההשפעות נמשכות בדרך כלל בין ארבעה עד שתים עשרה חודשים, תלוי בתגובתו של האדם. יתכן שיהיה צורך בטיפולים עוקבים בכדי לשמור על הפחתת ההזעה.

 

טיפול בוטוקס להפחתת אודם בפנים – רוזצאה וחיוך חושף חניכיים – gummy smile

אודם בפנים , רוזצאה, מצב המאופיין באודם וחום לסירוגין בפנים, יכולה להוות מקור למבוכה ואי נוחות. בוטוקס, כאשר מוזרק לעור הפנים, מייצב את יכולת ההתרחבות של כלי הדם ובכך מפחית או מעלים התקפי אודם בפנים ומטפל ברוזצאה. 

חיוך חושף חניכיים, שבו החניכיים  נראים יתר על המידה כשמחייכים, ניתן לטפל בתופעה על ידי הזרקת בוטוקס לשרירי השפה העליונה כדי להגביל תנועתיות יתר ולשפר את החיוך. 

להלן ארבע נקודות משמעותיות שיש לזכור לגבי טיפולים אלה:

1. מדובר בטיפול לא פולשני קצת הנמשך כ-15 דקות.

2. התוצאות מטיפולים אלה הינן זמניות, מחזיקות בין שלושה לשישה חודשים, ומחייבות תחזוקה לשמירה על התוצאה.

3. תופעות לוואי, אם קיימות, הן בדרך כלל קלות וקצרות טווח, כולל שטפי דם או נפיחות קלים באתר ההזרקה.

 

מתיחת פנים על ידי בוטוקס – nefertiti lift

הטיפול נקרא על שם המלכה המצרית המפורסמת הידועה בצווארה המוארך והחינני. זה טיפול המשתמש בבוטוקס כדי להגדיר מחדש את קו הלסת ולרכך קווים על הצוואר. הטיפול כולל זריקות של רעלן בוטולינום לשרירי הלסת והצוואר התחתונים, במיוחד הרצועות הפלטיזמליות, האחראיות למשיכה כלפי מטה בפנים ובצוואר התחתונים.

הליך זה מבוסס על העיקרון של הרפיה של שרירים המושכים את הפנים לכיוון מטה. על ידי מיקוד לשרירים אלה, שרירי הפנים כלפי מעלה מתחזקים יחסית, וכתוצאה מכך משיגים הרמת פנים. מחקרים הראו כי טיפול זה יכול לספק שיפור משמעותי במראה הצוואר וקו הלסת תוך שבועיים מרגע ההליך.

תופעות לוואי הינן מינימליות ולעיתים קרובות חולפות, כולל שטפי דם או נפיחות קלים באתר ההזרקה. מעלית הצוואר Nefertiti נחשבת לבטוחה ויעילה, כאשר מרבית המטופלים חווים תוצאות בולטות שנמשכות שלושה עד ארבעה חודשים. עם זאת, כמו בכל טיפולי הבוטוקס, התוצאות הן זמניות וטיפולי תחזוקה קבועים נחוצים להשפעות ארוכות טווח.

לסיכום, זריקות בוטוקס משמשות כטיפול אנטי אייג'ינג משמעותי בגלל יעילותן המוכחת בהפחתת קמטים, הרמת פנים, הזעת יתר, אודם בפנים , הרמת פנים וחיוך חושף חניכיים. 

שיחה עם נציג

×

שיחת ווטסאפ

הי, הגעת לקליניקה של ד"ר מאיר.
אנחנו מומחים בטיפוח עור ופיסול גוף.

לתיאום תור או קבלת פרטים

השאיר/י פרטים, מחכים לך 💛